V Žiari nad Hronom osadili zastávky MHD so zelenými strechami


Foto: V Žiari nad Hronom osadili zastávky MHD so zelenými strechami Foto: ziar.sk/Denisa Mindová

V Žiari nad Hronom sa v máji začalo s osádzaním nových prístreškov na zastávkach mestskej hromadnej dopravy. Okrem zelenej strechy so skalničkami pribudli aj bezpečnostné kalené sklá a lavičky s operadlom. Navyše budú vybavené zabezpečenými smetnými košmi proti vandalom. Mesto o tom informuje na svojom webe.

Samospráva ešte začiatkom tohto roka z vlastných finančných prostriedkov zakúpila trinásť autobusových prístreškov v dvoch rôznych veľkostiach. Hlavnou výhodou zelených prístreškov autobusových zastávok je podľa Denisy Mindovej z Oddelenia správy majetku mesta MsÚ to, že zlepšujú kvalitu vzduchu, podporujú biodiverzitu a zároveň sú estetické.

Zelené strechy tiež zlepšujú mikroklímu, tienia a dažďová voda je na nich využitá a prirodzene zadržiavaná a následne odparovaná, rastliny na takýchto strechách absorbujú prach a CO2 z ovzdušia, chladia okolie v horúcich letných dňoch a tiež poskytujú domov a potravu rôznym druhom hmyzu.Staré nahradili za nové

„Zdemontovali sme nevyhovujúce štyri staré plechové autobusové zastávky na uliciach: Tajovského, Sládkovičova, Dukelských hrdinov a na IBV oproti Stavit,“ priblížil vedúci údržby Technických služieb v Žiari nad Hronom Ľubomír Kupči.

Zamestnanci Technických služieb pripravili spodné stavby na osadenie nových autobusových zastávok. „Z toho dve veľké na uliciach SNP pri notárovi a na Sládkovičovej pod nemocnicou, ďalej jednu dvojitú na Ul. SNP nad Tescom a 5 kusov malých autobusových zastávok na Ul. SNP - Čabák, M. Chrásteka, SNP - bývalý výkup, SNP - pri vývarovni, Pod Donátom - pod Tescom,“ pokračoval Kupči.

Nové zastávky boli osadené bez úpravy plochy na uliciach Dukelských hrdinov, Sládkovičova pri nemocnici – Sociálna poisťovňa, na Tajovského ulici a na Ul. M. R. Štefánika - pod Luxom. Čo sa týka zastávky na Šášovskom Podhradí, pôvodnú zastávku opravia a nebude sa nahrádzať novou.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: