Na políciu priniesol občan dve míny a granát


Foto: Na políciu priniesol občan dve míny a granát

Vyšetrovateľ v Brezne začal trestné stíhanie pre prečin všeobecné ohrozenie z nedbanlivosti. V stredu (22.4.) v dopoludňajších hodinách prišiel na políciu v Brezne 65-ročný muž, ktorý na stôl v kancelárii oddelenia zbraní a streliva z plastového vedierka vyložil delostreleckú mínu nemeckého pôvodu, delostreleckú mínu ruského pôvodu a ručný granát maďarského pôvodu, pochádzajúce pravdepodobne z druhej svetovej vojny.

V tom čase sa v budove nachádzalo najmenej 7 zamestnancov polície a bol stránkový deň, takže aj ďalší občania. Muníciu na mieste zaistil policajný pyrotechnik a bude zaslaná na znalecké skúmanie. Nie je vylúčené že munícia je funkčná a tým aj nebezpečná. Za tento prečin hrozí trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky.


Tento rok policajný pyrotechnik zasahoval v Banskobystrickom kraji už 43 krát pri nálezoch a následnej likvidácii nebezpečných výbušnín. Najviac munície bolo nájdenej v okresoch Krupina a Revúca. Munícia sa najčastejšie nachádza pri zbieraní húb, pri pracovnej činnosti lesných robotníkov ako i pri výkopových prácach, čiže na poliach, v záhradách, v lesoch, v potoku, pri rekonštrukcii starších domov,  v železnom šrote a podobne.


V tomto roku bolo nájdených 16 delostreleckých granátov, 28 delostreleckých mín, 8 ručných granátov, spolu 52 kusov munície. Väčšina nájdenej munície je stále funkčná a nebezpečenstvo je o to väčšie, pretože býva skorodovaná a i najmenšia manipulácia môže aktivovať spúšťací mechanizmus. Každý občan, ktorý takúto muníciu nájde, by mal okamžite volať políciu a v žiadnom prípade s výbušninami nemanipulovať, pretože je to životu nebezpečné. Policajný pyrotechnik sa už následne postará o odborné prevzatie a likvidáciu takejto hrozby.  Zaistená munícia sa likviduje výbuchom vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť.

Miesto: -
Dátum: 24.04.2015Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu