Malá dedinka Pliešovce sa pýši majestátnou fontánou. U Zvolenčanov rozvírila opäť vášnivú debatu


Foto: Malá dedinka Pliešovce sa pýši majestátnou fontánou. U Zvolenčanov rozvírila opäť vášnivú debatu
Galéria: 3 fotky
Foto: pixabay.com

V obci Pliešovce sa obyvatelia tešia z nádhernej majestátnej fontány. Obec zveľadila aj obe námestia a verejné priestory. V Pliešovciach stála dedinská fontána z 80. rokov uplynulého storočia, ktorú sa obec rozhodla opraviť a technicky prerobiť, nakoľko bola vysoko neúsporná. 

Dnes sa obec môže pýšiť kamennou fontánou, ktorá je energeticky udržateľná. Na sociálnej sieti sa objavil príspevok, ktorý zdieľala pani Ľubica, tá je už 3 roky občiankou Pliešoviec. V príspevku zdieľala fotografiu dedinskej fontány. „A takúto fontánu dokáže mať dedina s cca 2.300 obyvateľmi,“ podotkla Ľubica v príspevku. To vyvolalo vo Facebookovej skupine Zvolenčanov rozsiahlu debatu

Galéria: 3 fotky

Dočasný kvetinový záhon

Zvolenčania si na svoju fontánu musia ešte počkať. Frustrovaní sú z toho, že mesto Zvolen tento rok fontánu prerobilo na kvetinový záhon. Ide o dočasné riešenie, kým sa začne výstavba novej mestskej fontány. „A do rána tam bude krásny kvetinový záhon.“Niekto ma fontánu…niekto kvetinový záhon…“ žartujú v komentároch Zvolenčania Adrián a Zdena. 

Mesto Zvolen bolo nútené fontánu riešiť situačne. „Vnútorné trysky sú úplne prehrdzavené. K tomu sa pridala zatopená technológia, čím je prakticky znemožnené jej spustenie. Ak by sme mali urobiť len nevyhnutnú opravu, stála by okolo 40-tisíc eur a budúcu sezónu by sme možno aj tak stáli pred podobným rozhodovaním,“ vyjadril sa v apríli pre myzvolen.sme.sk Maroš Hrádela, vedúci odboru výstavby a životného prostredia. 

„Už v nasledujúcich týždňoch sa stará fontána premení na obrovský trvalkový záhon, v budúcich sezónach by k nemu mohlo pribudnúť množstvo stromov vo veľkých kvetináčoch,doplnil primátor Zvolena Vladimír Maňka.

Galéria: 3 fotky

Nový projekt

V projekte je nová zvolenská fontána vyčíslená na milión eur, no obyvatelia by svoju fontánu chceli mať čo najskôr. Nesúhlasia s krokmi, ktoré mesto podniká. „No Zvolen bohužiaľ na to nemá. Ten fontány radšej zasype,“ napísala pod príspevok pliešovskej fontány Vlasta. 


„Súčasne sa pracuje na projekte úplne novej fontány, vrátane výverov v dĺžke až 40 metrov. Celá vodná plocha bude „pochôdzna“ a osvetlená, čo v konečnom dôsledku znamená nielen viac vody, ale dokonca aj možnosť priameho kontaktu ľudí s ňou a teda väčšie osvieženie,“ zdieľalo minulý mesiac mesto na svoj oficiálny Facebook. 

Galéria: 3 fotky

Niektorí Zvolenčania sú už témou fontán otrávení. „Ináč nešvihá vám už s tou fontánou? Keď bola chodili ste okolo nej bez povšimnutia, hádzali tam špaky, papieriky, bezdomovci tam pľuli a zrazu vám chýba a fňukáte tu už mesiac. Však si natlačte plagáty a šup kandidovať, potom môžete ukázať, ako sa z rozpočtu dajú robiť zázraky a vyhovieť každému nápadu, ktoré sem na plochu postujú unudení jedinci,“ napísal rozhorčený Robert.

„Keby aj bola fontána vo Zvolene tak ľudia ako vždy nájdu si niečo iné aby mohli kydať na mesto klasika a ukájať sa na Zvolen-forum pekný deň,“ komentoval Luxo. „Tak ako prepáčte ale za mňa je oveľa krajší ten dočasný kvetinový záhon čo máme v ZV ako tento neforemný kameňolom s tryskami,“ vyjadril sa Zvolenčan Lukáš.
Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac:Zdroj: myzvolen.sme.sk, Facebooku, a ďalší