Banskobystrický kraj podporí špeciálne FestBusy na vybrané festivaly, skontrolujte si ten váš


Foto: Banskobystrický kraj podporí špeciálne FestBusy na vybrané festivaly, skontrolujte si ten váš Foto: pixabay.com, canva

Banskobystrický samosprávny kraj prejavuje svoju podporu kultúrnym podujatiam aj v súčasných náročných časoch. Na oslavovaných kultúrnych festivaloch, ktoré sa konajú počas roka v regióne, bude opäť nasadený špeciálny dopravný servis FestBusy. Okrem toho župa uvoľní 700-tisíc eur na dotácie, ktoré pomôžu mestám, obciam a občianskym združeniam s organizáciou ich podujatí.

„Tieto prostriedky vrátime späť do regiónu a pomôžeme mestám, obciam, občianskym združeniam a ďalším žiadateľom s organizáciou ich podujatí. Mechanizmus rozdeľovania zostáva nezmenený, časť pôjde na dotácie predsedu a väčšina sa rozdelí po jednotlivých okresoch, kde o pridelení peňazí na konkrétny projekt rozhodnú župní poslanci v komisii,“ povedal na tlačovom brífingu pre idsbbsk.sk Ondrej Lunter, predseda BBSK.

Zároveň vyjadril vďaku župným poslancom, za ich spoluprácu a ochotu zveľaďovania kultúry v kraji.  

„Teší ma, ako sa poslanci nášho zastupiteľstva a naše koaličné poslanecké kluby stavajú k téme, ktorá je pre viacerých, žiaľ, na okraji záujmu. My však máme za to, že kultúra spája, že kultúra je dôležitá pre budovanie komunity. A aby sme ju dostali ešte bližšie k ľuďom, aj tento rok vypravíme špeciálne posilové spoje na osem našich najväčších kultúrnych podujatí,“ dodal Ondrej Lunter.

FestBusy budú premávať na nasledujúcich festivaloch:

Zámocké hry zvolenské (7. – 15.6.2024)

Horehronské dni spevu a tanca Heľpa (28. – 30.6.2024)

Gemersko-malohontské folklórne slávnosti Klenovská Rontouka (28. – 30.6.2024)


Folklórne slávnosti pod poľanou v Detve (12. – 14.7.2024)

Medzinárodný Novohradský folklórny festival Lučenec (24. – 28.7.2024)

Koliesko Festival ľudovej kultúry Kokava nad Rimavicou (1. – 4.8.2024)

Hontianska paráda Hrušov (16. – 17.8.2024)

Festival humoru a satiry Kremnické gagy (23. – 25.8.2024)Posilnenie bežných spojov pomocou Festbusov, bude návštevníkom umožňovať ekologickejšiu formu dopravy na akcie. Ceny lístka budú nastavené podľa cien bežných autobusových spojov. Týmto riešením tak mizne problém s parkovaním a dopravou počas večerných hodín. 

Župa dopravu posilní o ďalších 189 spojov, ktoré prejdú približne 7000 kilometrov. Potrebné informácie ako cestovné poriadky, budú pravidelne aktualizované na stránke www.bbsk.sk/festbus

Dopravou budú podporení aj folkloristi, ktorí budú kraj reprezentovať na Folklórnom festivale Východná. 

„Uvedomujeme si, že živá kultúra je jedna z najkrajších výkladných skríň nášho kraja. Som nesmierne hrdý, že spolu aj s ďalšími krajmi sa budeme podieľať na podpore folkloristov, ktorí vo Východnej vystúpia v programe Domovy a budú tak reprezentovať nie len svoje rodisko, ale aj tradície celého nášho kraja,“ doplnil podpredseda BBSK pre oblasť kultúry, Roman Malatinec.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: idsbbsk.sk