Niekto ho miluje, pre iného je to komunistický nezmysel. Čo si myslia Zvolenčania o Priore?


Foto: Niekto ho miluje, pre iného je to komunistický nezmysel. Čo si myslia Zvolenčania o Priore? Foto: Facebook/Zvolen - fórum (Kristína M.)

Prior je sieť obchodných domov, ktoré začali vznikať v bývalom Československu. Prvý na Slovensku vyrástol na Kamennom námestí v Bratislave. Otvorili ho 20. novembra 1968 a zároveň sa stal aj prvým plnesortimentným obchodným domom v spoločnom štáte s Českom.

Jeden takýto obchod neskôr postavili aj vo Zvolene. V miestnej facebookovej skupine sa pred niekoľkými dňami objavila otázka, čo si o jeho aktuálnom stave myslia obyvatelia mesta.


Nikola napísala, že Prior miluje. Je to vraj jediný obchod v meste, do ktorého zavíta každý deň. Všetko, čo potrebuje, nájde pod jednou strechou priamo na námestí. „Malo by tam byť toho ešte viac, aby bol lepší výber. V potravinách nezavádzajú nezmyselné samoobslužné pokladne a vždy ma obslúžia milé predavačky, ktoré má už veľmi dobre poznajú. Nestáva sa, že by niečo nemali, čo sa nedá povedať o našom zabudnutom sídlisku,“ dodala.

Podľa Renáty má svoje čaro, ale chýba jej v ňom nejaký bufet, ako to býva v iných Prioroch. Zuzana napísala, že má na obchod pekné spomienky z detstva. „Na poschodí bývalo akvárium, kde bola dedinka a chodil po nej vláčik. Rada som to pozorovala. Zároveň si pamätám na módne prehliadky alebo výstavu Lega… Pre mňa je to nostalgia a určite Prior patrí k zvolenskému námestiu,“ opísala.

Zdeno si myslí: „Na to, že to bola len kocka, je to celkom dobre architektonicky upravené. Iba by sa to malo po čase obnoviť. Tá budova má už okolo 50 rokov.“ Jana v ňom kedysi pracovala a tvrdí, že to bol dobrý obchod. „Všetko pod jednou strechou. Škoda, že sú tam teraz volné miesta. Vždy si držal svoje ceny, nebol drahý. Teraz je to iné, keď si každý môže dať ceny, aké chce,“ napísala.


Róbert tvrdí, že Prior oživil námestie, ale nepáčia sa mu nové architektonické doplnky. Jana dodala: „Mám to blízko. Chodím tam a nemám výhrady. Možno by mu zmena prospela, ale myslím si, že ľudia majú aj dôležitejšie problémy.“

Opačné názory

Martina napísala, že Prior nie je škaredá budova, len je stará. Chýbajú v nej toalety pre zákazníkov na poschodiach a klimatizácia v predajniach. Vladimírovi sa obchod nepáči. „Stále je to komunistický nezmyselný obchod. Za veľa rokov sa tam nič nezmenilo,“ uviedol.

Roman má rovnaký názor ako Vladimír a dodal, že v ňom nebol približne desať rokov. „Mne asi nechýba. Predtým to bol Prior, teraz tam chodím málo, lebo to už nie je ten starý Prior,“ vyjadrila sa Gita.

Katarína priznala, že doň ide raz za rok: „Ani neviem, čo tam majú za obchody, ale ako deti sme tam radi chodili obzerať výklady, čo by sme si kúpili.“

Keďže sa názory líšili, v niektorých prípadoch na seba ľudia v komentároch milí neboli. Jana dodala: „Je zaujímavé, že na normálnu otázku vieme dať nenormálne odpovede a navzájom sa ešte aj urážať. Je mi ľúto, že vo všetkom hľadáme len zlo.“

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: