Staničný medokýš vo Zvolene bude nefunkčný niekoľko dní. Mesto chce odstrániť zásadný problém


Foto: Staničný medokýš vo Zvolene bude nefunkčný niekoľko dní. Mesto chce odstrániť zásadný problém Foto: Facebook/Mesto Zvolen

Medokýš pri železničnej stanici vo Zvolene zmodernizujú. Ako informuje mesto na svojom webe, súčasná konštrukcia je poruchová a oprava technicky náročná, pretože k miestu nie je ľahký prístup.

Vedúci odboru výstavby a životného prostredia zvolenskej radnice Maroš Hrádela uviedol, že z päty konštrukcie vyteká voda, v dôsledku čoho nateká na podlahu. Priestor minerálneho prameňa prešiel v uplynulých rokoch obnovou, ale fontánka, z ktorej tečie medokýš, zostala pôvodná.


„Nevieme sa k poruchovému miestu dostať inak, len celú konštrukciu rozobrať a po oprave nanovo postaviť. Zakrátko sa pritom situácia zopakuje,“ podotkol. Keďže voda neustále vyteká na podlahu, mesto nedokáže udržať priestor čistý. Navrhli preto nové technické riešenie, ako by mal nadzemný stojan vyzerať.


„Je celý z nerezu. Na jeho vrchu budú inštalačné dvierka, ktorými sa v prípade potreby ďalších opráv a údržby dostaneme bez problémov dovnútra. Prameň minerálnej vody zachytí nádržka v tvare malého umývadla,“ opísal Hrádela navrhovaný systém. Dodal, že mesto musí vyčísliť finančné náklady a následne môže začať s prácami,“ dodal.

Tie by mali potrvať od 12. do 21. júna, pričom medokýš bude v tomto čase odstavený. Mesto dá zároveň urobiť rozbor minerálnej vody a údaje o jej presnom zložení budú na informačnej tabuľke na pripravovanej konštrukcii.

Prameň vyteká na zvolenskej stanici od roku 1958, keď v týchto miestach robili geologický prieskum pred výstavbou novej železničnej stanice. Až do obnovy v roku 2016 bol priestor výveru minerálnej vody v stave z roku 1977, keď okolie prameňa zrekonštruovali a postavili aj stojan na prítok minerálky.

Prečítajte si viac: