Tma nad Banskou Štiavnicou: Obyvatelia a turisti sú sklamaní neosvetlenými zámkami a Kalváriou


Foto: Tma nad Banskou Štiavnicou: Obyvatelia a turisti sú sklamaní neosvetlenými zámkami a Kalváriou Foto: kalvaria.org

Väčšina Slovákov, ktorí zažili čaro historickej Banskej Štiavnice vedia, že jej krása sa nešíri len počas dňa, ale aj v noci. V posledných dňoch trápia miestnych obyvateľov aj návštevníkov neosvetlené pamiatky, ktoré sú počas letnej turistickej sezóny obľúbeným cieľom mnohých turistov.

„Zas a znova, turistická sezóna je tu a my sa večer môžeme kochať neosvetleným Starým Zámkom, ešte tmavším Novým Zámkom a do tretice nesmie chýbať Kalvária, ktorá tiež nesvieti,“ sťažuje sa Štiavničan Michal. Tento problém riešia obyvatelia práve v období, kedy by mesto malo byť najlepšie pripravené na prílev turistov.

Ľudia si pamätajú, že počas zimných mesiacov boli tieto pamiatky nádherne osvetlené, čo pridávalo mestu jedinečný večerný šarm. “Kde sa stala chyba, že v zime všetko svietilo a zrovna na leto sa všetko musí vypnúť,” pýtajú sa znepokojení obyvatelia.


Osvetlená Kalvária v Banskej ŠtiavniciPokiaľ by bola problémom finančná vyťaženosť mesta, miestni obyvatelia navrhujú možné riešenie. “Keď nie sú peniaze, tak spravte niekto zbierku a rád prispejem, tak ako sa prispieva na Kalváriu,” ponúka jeden z miestnych. Zbierka by mohla byť efektívnym spôsobom, ako získať potrebné finančné prostriedky na osvetlenie pamiatok, a zároveň by umožnila komunitám a turistom aktívne sa zapojiť do zachovania krásy mesta.

„Kalvária by mala svietiť do 23.00. Môžeme zistiť čo sa stalo. A áno, je to aj o peniazoch, Kalvária žije len z toho čo dostane od drobných darcov.“ reagoval v komentári pán Martin. Obyvateľka Zuzana pripojila aj problém s neosvetlenými ulicami: „Nejdú ani pouličné svetlá, tak nečakajte, že budú osvetlené pamiatky. Bohužiaľ, údajne nie sú peniaze na nič. A po požiari minulého roka už vraj vôbec nie... “

S otázkami sme sa obrátili aj na mesto, ktoré nám situáciu s osvetlením vysvetlilo: Mesto Banská Štiavnica je mestom UNESCO a je pyšné na svoj kolorit. Ide o historické, slobodné kráľovské banské mesto na strednom Slovensku, s výrazne multikultúrnou minulosťou, Známe je ťažbou kovov, významnou banskou a akademickou tradíciou. Preto nás vôbec neteší skutočnosť, že v 21. storočí musia byť realizované obmedzenia, ktoré vyplývajú z nedostatku financií, v dôsledku výrazného krátenia podielových daní. Mesto musí v prvom rade zabezpečiť základné funkcie pre obyvateľov mesta,“ uviedla Henrieta Godová, poverená zastupovaním prednostky. 

„Z tohto dôvodu sme museli pristúpiť k nepopulárnym úsporným opatreniam, medzi ktoré patrí aj obmedzenie osvetlenia kultúrnych pamiatok v našom meste. Osvetlenie kalvárie nie je platené mestom, preto sa ho tieto zmeny nedotkli a pokračuje bez obmedzenia. Osvetlenie kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu, medzi ktoré patrí Starý a Nový zámok, sme museli obmedziť z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov, ktorými mesto disponuje. V prípade zlepšenia finančnej situácie sme pripravení znovu vrátiť sa k osvetleniu pamiatok,“ doplnila.

Prečítajte si viac:Zdroj: Facebook