FOTO: 4 tipy na náučné chodníky v okolí Banskej Bystrice, kde môžte vziať aj deti


FOTO: 4 tipy na náučné chodníky v okolí Banskej Bystrice, kde môžte vziať aj deti
Galéria: 6 fotiek
Foto: kamnavylet.sk

Ako jeden z možných nápadov na víkendový program sa ponúka rodinný výlet mimo mesta. Ísť na niekoľko hodín mimo domu a načerpať energiu na týždeň. Pokiaľ nie ste nadšení turisti, tak máme pre Vás prehľad nenáročných, no zaujímavých tipov na výlety v Banskobystrickom kraji. 

Od prameňa Rimavice k prameňu Ipľa

Náučný chodník medzi prameňmi Rimavice a Ipľa spojuje dva charakteristické regióny v Banskobystrickom kraji - Horehronie a Podpoľanie.

Tento chodník ponúka prechádzku v prostredí malebnej obce Lom nad Rimavicou. Okolo tejto horskej dediny sa rozprestierajú husté lesy, ktoré spolu s ľudovými tradíciami a architektúrou tvoria bohatstvo regiónu. Za jasného počasia je možné obdivovať panorámu Nízkych a Vysokých Tatier a vrchov Klenovského a Ľubietovského vepra, súčasti Slovenského Rudohoria.

Na trase náučného chodníka nechýbajú zastávky, ktoré zaujmú malých aj veľkých návštevníkov. Ide o príjemný výlet vhodný aj pre najmenších.

Podľa portálu Za horami, za dolami celá prechádzka trvá približne 2 hodiny a po ceste sa máte možnosť zastaviť na deviatich zastávkach. Počas turistiky si môžete vychutnať výhľady na hory z najväčšej horehronskej hojdačky, ktorá dosahuje veľkosť až 4 metre. Hľadanie stratených svetov

Ani nie hodinová prechádzka po lokalite Hradisko je ďalšou z možností na víkendový rodinný výlet. Na tejto trase sa vám ponúka scénická prechádzka s historickou tematikou doby bronzovej. 

Pre tých najmenších je na trase pripravených viacero zaujímavých úloh, ktoré im priblížia keltskú históriu. Hneď na úvode sa zabavia v archeologickom pieskovisku, kde si môžu nájsť vlastný poklad. Počas trasy sa im naskytne možnosť vzdelávať sa o artefaktoch doby bronzovej. Možnosť pozrieť si 3D model keltského hradiska budete mať hneď po vyjdení strmšieho kopca.

Celá trasa vám zaberie 50 minút a jej celková náročnosť je nízka. Na trase sú k dispozícii miesta na odpočinok a občerstvenie a celá cesta bude pre vás zdrojom nových zážitkov. 

Timravin náučný chodník 

Od prírody cez históriu až k literatúre. Ak ste milovníkmi kultúry a umenia, ideálnym bude pre vás literárny náučný chodník, ktorý Vás dovedie až do rodného domu Boženy Slančíkovej. Tá sa v roku 1867 narodila v novohradských vrchoch a strávila tam 42 rokov svojho života. Svoje známe umelecké meno Timrava si zvolila podľa názvu neďalekej studničky. 

Po náučnom chodníku vás budú viesť infopanely, ktoré Vám predstavia Timravin životný príbeh a to, ako sa vďaka svojej tvorbe preslávila. Dozviete sa aj prečo je považovaná za zázrak novohradských vrchov. Vydáte sa na miesta, kde vznikali jej najznámejšie diela a okrem toho sa zoznámite aj s miestnou flórou a faunou. 

Okruh má podľa zdroju zahoramizadolami.sk 10 kilometrov. Na konci trasy máte k dispozícii pozrieť si výstavu venovanú Timrave. Trasa má dĺžku 6 kilometrov a celkové trvanie presahuje hodinu a pol. Cesta náučným chodníkom je jednou z náročnejších. 


Krupina: Náučný ekochodník

Na náučnom chodníku v oblasti Krupina máte možnosť získať nové a zaujímavé informácie o šiestich biotopoch tohto miesta. Trasa je nenáročná a vhodná aj pre deti. Jej trvanie je do dvoch hodín. 

Na konci chodníka sa dostanete na kopec Tanistravár nad Krupinou, kde sa nachádza Vartovka, strážna veža, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou histórie mesta Krupina. Po ceste na výhľad sa môžete zastaviť pri šiestich infotabuliach a dozvedieť sa niečo o prírode okolia. Z Vartovky je nádherný pohľad na okolité kopce a osady, na pohorie Borszóny v Maďarsku, na Veľkú Fatru a iné. Na vartovku by ste sa podľa kamnavylet.sk mali dostať približne za jednu hodinu. 

Prečítajte si viac: