Na zvolenskom sídlisku je problém s parkovaním. Iniciatíva Parkuj na Západe chce poslať mestu požiadavky


Foto: Na zvolenskom sídlisku je problém s parkovaním. Iniciatíva Parkuj na Západe chce poslať mestu požiadavky Foto: iStock/Ilustračné foto

Neformálna občianska iniciatíva Parkuj na Západe sa venuje problematike parkovania na sídlisku Zvolen – Západ. Jedným z hlavných iniciátorov je Marian Brláž, ktorý tvrdí, že súčasná situácia s parkovaním je vo viacerých častiach sídliska neúnosná.

Podľa neho neboli naplnené niektoré sľuby. Napríklad, že každý zaparkuje do 150 až 200 metrov od bydliska, majitelia jedného vozidla budú uprednostnení, odpadne krúženie po uliciach, voľné hodiny pre návštevy a ďalšie.


Martin Brláž tvrdí, že podľa dostupných údajov je vydaných o vyše 600 parkovacích kariet viac než je verejných parkovacích miest. Mnohí, ktorí majú riadne zakúpenú parkovaciu kartu, platia vysoké pokuty za to, že si nenájdu miesto na parkovanie.

„Tento stav je potrebné zásadne zmeniť. Zatiaľ to vyzerá tak, že vedeniu mesta a aj poslancom to pripadá v poriadku a neplánujú v tomto systéme robiť výraznejšie zmeny. Je preto nevyhnutné vyvinúť občiansku aktivitu a vyjadriť nesúhlas so súčasným nastavením a podmienkami regulácie, a požadovať podstatnú úpravu VZN,“ napísal Brláž.

Prvým krokom majú byť spoločne sformulované požiadavky, ktoré chce následne komunikovať s mestom. Sám navrhuje sedem požiadaviek, ktoré zdieľal aj v miestnej facebookovej skupine.

Sedem požiadaviek iniciatívy Parkuj na Západe:

1. S okamžitou platnosťou zabezpečiť, aby neboli pokutovaní držitelia parkovacích kariet
Možné spôsoby, ako to zrealizovať:

  • pozastavenie účinnosti VZN, pokým nebude vybudovaný dostatočný počet parkovacích miest,
  • nepokutovanie držiteľov parkovacích kariet za nesprávne parkovanie, pokým nebude k dispozícii dostatočný počet parkovacích miest,
  • vydávať parkovacie karty len na prvé vozidlá v domácnosti (t. j. odobratie vydaných kariet druhým, tretím a ďalším vozidlám v domácnosti a vrátenie zaplatenej sumy),
  • nevydávať parkovacie karty tým obyvateľom, ktorí majú zabezpečené parkovanie (parkovací dom, súkromné parkovisko, vojenská bytovka).

2. Obmedzenie času plateného parkovanie večer a v noci - to znamená, že návštevy by počas dňa za parkovanie neplatili

3. Napraviť doterajšie nespravodlivosti - vrátiť peniaze za doteraz udelené pokuty držiteľom parkovacích kariet (na základe evidencie mestskej polície a mestského úradu)


4. Zavedenie voľných návštevných hodín, aj pre byty bez auta

5. Umožniť, aby zakúpenie parkovacieho lístka bolo možné aj cez polnoc

6. Rozšíriť možnosti zmeny EČV vozidla v systéme

7. Umožniť výstavbu súkromných parkovacích domov až po tom, ako mesto vybuduje jedno parkovacie miesto na jeden byt - možné riešenie: Výstavba mikroparkovísk po vzore Bratislavy položením zatrávňovacích dlaždíc. Jedno parkovacie miesto vychádza na približne 1000 eur.

Reakcie v komentároch

V komentároch pod príspevkom sa vyjadril poslanec mesta Jakub Bodorík. Napísal, že s bodmi 2, 4, 5 a 6 súhlasí. „Čo však mne vadí najviac je, že občan s trvalým pobytom vo Zvolene mimo sídliska Západ musí platiť 400 eur. Príklad: mám trvalý pobyt na Sekieri v rodičovskom byte, ale bývam v podnájme na Západe, pretože hypotéku nedostanem. Pritom podielové dane za tohoto človeka mesto dostáva,“ dodal.

Igor napísal: „Body 1a, b, d, a body 3 a 7 sú právne a ekonomicky nereálne. S bodmi 2, 4, 5 a 6 sa dá súhlasiť. Treba zaviesť takzvanú “návštevnú” kartu. Napríklad na 200 hodín zadarmo. Mimochodom, kto má aj rezidenčnú kartu a zaparkuje na tráve alebo chodníku, musí znášať následky, lebo porušuje zákon.“

Terézia pridala dva body. Prvým je, aby celodenný parkovací lístok platil 24 hodín, nie iba do polnoci. Druhé sa týka nedoriešeného parkovania pre návštevy s preukazom ZŤP.

„Nie som zo sídliska Západ, ale konečne zmysluplné body. Kiežby sa vám to podarilo, však o rok bude celý Zvolen platiť rezidentské parkovanie,“ dodala Dominika.

 

Prečítajte si viac: