- 15. jún 2024 o 08:30
Relaxačná miestnosť v Žiari je prístupná aj verejnosti. Môžete si vyrobiť parfém či sa zasmiať na joge
Od januára môžu žiarski žiaci základných a stredných škôl využívať relaxačnú miestnosť v Mestskom kultúrnom centre. Vznikla ešte v auguste minulého roka, a od začiatku tohto týždňa je otvorená už aj pre širokú verejnosť.
Funguje formou interaktívnej výstavy, kde si ľudia môžu vyskúšať, ako na nich pôsobí zvonkohra, tibetské misy či ladičky. Miestnosť je otvorená utorky a štvrtky od 9:00 hod. do 10:00 hod. a od 13:00 do 14:00 hod. alebo podľa dohody.
V týchto časoch na vás čakajú lekcie Tai chi jogy, maľovanie mandaly, prednáška o minerálnych kameňoch či muzikoterapia. „Formou pasívnej receptívnej muzikoterapie ľudia prijímajú zvuky a vibrácie. Odohráva sa to v ľahu, na začiatku si robíme pár dychových cvičení na uvoľnenie. Táto forma relaxácie prináša hlavne úľavu od stresu a skľudnenie nervového systému,“ vysvetlil muzikoterapeut Marián Gliganič
Relaxačná miestnosť vznikla v rámci projektu Erasmus+ s hlavným cieľom naučiť mladých ľudí zvládať stres a starať sa o duševné zdravie. „Ide o mládežnícky projekt a jeho pointou a cieľom je to, aby si mladí ľudia vyskúšali rôzne spôsoby, ktorými sa dokážu ukľudniť i to, ako znížiť stres,“ hovorí riaditeľka kultúrneho centra Michaela Hric Pribilincová.
Spolu so žiakmi navštevujú priestor aj pedagógovia, ktorí sa zúčastnili aj jogy smiechom. „Joga smiechom je úplne skvelá, robíte počas nej rôzne aktivity, kde sa smiech postupne uvoľňuje, až sa nakoniec človek tak nabudí, že z prvotného sileného smiechu prepne do ozajstného smiechu, až mu tečú slzy,“ hovorí Pribilincová. Ďalšia lekcia je plánovaná na august.
Minútky zo Slovenska
- 13:00 VIDEO: Večerné ulice zaplnili cyklisti. Nočná jazda v Piešťanoch prilákala desiatky ľudí
- 13:00 Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 13:00 Medveď sa má pohybovať v Trnovom už viac dní: Nové hlásenie spresňuje miesto, ľudí vyzývajú na opatrnosť
- 13:00 Najnovší prieskum ukázal, ktorý svetový líder je u Slovákov najobľúbenejší. Neuveríte, ako dopadol Trump
- 13:00 Opekanie vo Vrakunskom lesoparku sa mení, onedlho pribudne možnosť rezervácie aj poplatky
- 12:30 VIDEO: Mestskí policajti si vzali na mušku ďalšie košické sídliská, okrem neprispôsobivých občanov riešili aj...
- 12:30 FOTO: Nočný zlodej vyčíňal v Bánovciach celé mesiace: Policajti ho konečne chytili!
- 12:00 Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 12:00 Streľba v Nových Zámkoch vystrašila obyvateľov. Niekto sa chce zbaviť miestnych holubov
- 12:00 Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie, na Slovensko prichádza poľský gigant
- 12:00 FOTO: Za skalickým trdelníkom aj históriou na dvoch kolesách: Táto trasa vás prevedie Moravou aj Slovenskom
- 11:30 Najprestížnejšia ratingová agentúra neverí Kamenického konsolidácii. Rating Slovenska je najnižší za posledných 12 rokov
- 11:11 Obľúbená televízia po 15 rokoch končí. Diváci ju už nikde v ponuke nenájdu, za projektom stála známa tvár
- 11:00 Slováci vo veľkom diskutujú o texte notorickej ľudovej pesničky, každý pozná tú svoju verziu, poznáte však jej záver?
- 11:00 FOTO: Trenčín mení pešiu zónu na moderný mestský priestor, pribudla technologická atrakcia aj miesta na oddych a prácu