Ako sa z manželky kráľa Žigmunda stala jedna z najbohatších žien planéty?


Foto: Ako sa z manželky kráľa Žigmunda stala jedna z najbohatších žien planéty?
Galéria: 3 fotky
Foto: Jozef Sliacky

Pred 600 rokmi, 22. mája 1424, uhorský kráľ Žigmund Luxemburský podpísal na Vyšehrade (maďarsky Visegrád) dve listiny. Vyhovel nimi prianiu manželky Barbory z bohatého rodu Celjských a zabezpečil ju nielen za svojho života, ale i po svojej smrti.

Prvou listinou jej daroval hrady Buják a Szanda s príslušnými dedinami v Novohradskej župe, celé dediny alebo majetkové podiely v Novohradskej, Peštianskej a Hevešskej župe a tridsiatky v celom kráľovstve. Pre slovenské mestá a dediny je dôležitá druhá donačná listina. Žigmund daroval svojej milovanej manželke celú Zvolenskú župu vrátane kráľovského mesta Zvolen, ďalšie kráľovské mestá Brezno a Krupina, ako i hrady Dobrá Niva, Ľupča, Vígľaš a Šášov a s nimi súvisiace feudálne panstvá.

Najväčším darom bola donácia stredoslovenských banských miest a osád Banská Bystrica, Ľubietová, Kremnica, Banská Štiavnica, Nová Baňa, Pukanec, Banská Belá, Banská Hodruša a Banský Studenec. Pravda, donácia banských centier mala jeden háčik - Barbora nemala právo zasahovať do právomocí komorského grófa ani do súdu kráľovského taverníka, ktorému banské mestá podliehali. Napriek tomu sa Barbora stala jednou z najbohatších žien planéty.

V donačných listinách sa prvý raz písomne spomínajú viaceré osady v darovaných panstvách. Patrí k nim aj Turová (okres Zvolen). Okrúhle výročie existencie dediny si jej občania pripomenú v sobotu 25. mája pestrým kultúrnym programom na futbalovom ihrisku. Predstaví sa heligonkár Marek Lukáč, Duo Danyo, ľudová hudba Zvolenskí vrchári, René Bošeľa, kapely Pacipacifik, Lady Colors a Duchoňovci.
Prečítajte si viac: