Kedysi slúžil autám, dnes ním vedie cyklotrasa. Jedinečný most vo Vígľaši vyrobili z vagóna vlaku


Foto: Kedysi slúžil autám, dnes ním vedie cyklotrasa. Jedinečný most vo Vígľaši vyrobili z vagóna vlaku
Galéria: 3 fotky
Foto: sadzv.sk

Súčasťou Vígľaša v okrese Detva je Pstruša. Jej domy vyrástli na dohľad z okien Vígľašského zámku na miestach, kde sa kedysi vlnili vody zámockých rybníkov, čo sa odrazilo v názve. Za prvej Československej republiky sa Pstruša stala významným poľnohospodárskym podnikom. Svoje postavenie si udržal aj v socialistických časoch, keď tu sídlil výskumný ústav, ktorý pestoval a šľachtil rôzne plodiny na úrodných poliach Slatinskej kotliny.

Po zmene spoločenských a politických pomerov hrozilo, že si na celom areáli pochutná neúprosný zub času. Našťastie, nestalo sa tak. Našli sa ochotní a akční ľudia, ktorí do chátrajúceho majera investovali, vzkriesili ho k novému životu a v krátkom čase ho zmenili - a ďalej menia - na prosperujúci relaxačný komplex. Do vedomia širokej verejnosti sa dostal pod názvom Masarykov dvor. Názov nie je náhodný. Kedysi sa tu zastavil prezident Tomáš G. Masaryk a vyjadril sa o Pstruši ako o vzorovom poľnohospodárskom podniku.

V čase prosperity našli na Pstruši prácu aj obyvatelia ďalšej vígľašskej osady Hájnikova. Na ceste do práce i z nej im stála prekážka - rieka Slatina. V 60. rokoch prišli na vskutku originálne riešenie. Všimli si vyradený železničný vagón vyrobený za prvej republiky a buldozérom ho dotiahli asi dvesto metrov zo stanice Pstruša na breh Slatiny. Pridal sa ďalší buldozér a z vagóna sa im podarilo postaviť unikátny most ponad vody rieky. Cesta do práce sa tak domácim výrazne skrátila.

Pôvodne sa dalo po moste prejsť nielen pešo alebo na bicykli, ale i autom. Ako plynul čas, premávka na moste utíchala. Hrozilo, že zapadne do zabudnutia a zhrdzavie. V roku 2009 však vagón prešiel kompletnou rekonštrukciou. Vymenili v ňom podlahu a celý ho pretreli. Stala sa z neho turistická atrakcia. Predovšetkým cykloturisti sa tu radi zastavia, keďže ním prechádza jedna z cyklotrás Podpoľaním. Pri moste, na ľavom brehu Slatiny, je vybudované odpočívadlo so stolmi, lavicami a upraveným ohniskom.
Prečítajte si viac: