- 16. máj 2024 o 08:30
Zrekonštruovaná žiarska ulica ožije kvetmi. Na ich závlahu budú používať popredné technológie
Žiar nad Hronom sa rozhodol skrášliť zrekonštruovanú Ulicu SNP rastlinami. Na ploche 3 554 metrov štvorcových vysadí 28 druhov letničiek, ktoré budú po rozkvitnutí tvoriť lúku poľných kvetov.
„Alej farebných lúčnych kvetov by mala vzniknúť po celej Ulici SNP, čo bude nielen efektívne pre oko, ale celkovo vizuálne skrášli nevyužitý priestor, kde je väčšinou sálavá plocha,“ priblížila projektová manažérka Michaela Mikulová.
Proces výsadby zahájili už pred pár týždňami. V prvej fáze boli vykonané postreky proti zaburineniu, v prípade, ak by ich nevyužili, burina by mohla kvetiny prerásť. V druhej fáze prebehla úprava pôdy so zapracovaním prípravku na podporu udržania vlahy.
Následne sa začalo s výsadbou kvetín. Ako dodala Mikulcová, pri výbere rastlín cielene siahli po letničkách. Takýto druh výsadby je totiž udržateľnejší a náklady na jeho údržbu sú nižšie. Ďalším z dôvodov výberu je aj výška rastlín, ktoré narastú približne do 40 centimetrov, teda nebudú prekážať vodičom vo výhľade.
„Lúčna zmes alebo vysievaná lúka je efektívna voľba aj kvôli tomu, že sa nemusí pravidelne kosiť, čím znižujeme náklady na kosby," vysvetlila Mikulová. Podľa jej slov sa výsadba dokáže sama obnoviť a na ďalší rok opäť vykvitnúť.
Popri výsadbe mesto zapracovalo do pôdy aj zmes pôdnych kondicionérov Terracottem. Tie fungujú na podobnom princípe ako želatína či hubka na umývanie riadu. Ide o prírodný výrobok, ktorý udržiava vlhkosť aj v období sucha a tepla.
„Ide o zmes z vulkanickej horniny, ktorá udržiava vlhkosť tak, že sa napije vodou. Tým, že naviaže vodu na korienky rastlín, dokáže znížiť množstvo vody na polievanie až o polovicu a podporiť rast a vývoj rastlín,“ vysvetlila Mikulová.
Podobné kvetinové výsadby vznikli aj pred Základnou školou na Ulici Dr. Janského č. 2 a pred Základnou školou na Jilemnického ulici. Tam mesto zvolilo zmes tvorenú 34 druhmi letničiek. Kvety tam budú o niečo vyššie a iných farieb, ako tie na Ulici SNP.
„Takúto výsadbu sme zvolili kvôli tomu, že lúčne kvety sú pastvou pre oči žiakov a zároveň slúžia ako edukatívna pomôcka, nakoľko prilákajú včely a hmyz, ktorý následne obýva hmyzie domčeky, ktoré žiaci s čoraz väčšou obľubou v areáloch základných škôl budujú,“ hovorí Mikulová.
Minútky zo Slovenska
- 26.04. VIDEO: Cyklisti v Martine zrazili korčuliarku. Mladú ženu nechali so zlomenou sánkou ležať na zemi a ušli
- 26.04. Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 26.04. FOTO: Turistický vláčik v Trenčíne otvára svoju sezónu, cez Mierové námestie vás ale tento rok neprevezie
- 26.04. V Trnave pribudli nové kamery s reproduktormi, tie vás môžu aj verejne napomenúť. Novinka vzbudila poriadne vášne
- 26.04. Pred 178 rokmi tu ľudia povstali za slobodu. Tento príbeh spod malej veže na Orave dodnes mnohí nepoznajú
- 26.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v tomto meste
- 26.04. Trh so športovým tovarom čaká zemetrasenie. Na Slovensko prichádza poľský gigant, prvú predajňu otvorí v Nitre
- 26.04. VIDEO: Obiehať Teslu sa nevyplatí. Bratislavčan tak prišiel o vodičák za tri sekundy
- 26.04. FOTO: Pri košickom jazere to počas jarných dní vyzerá ako z rozprávky, pozrite sa na krásne zábery od pani Hany
- 26.04. Poslanca Jána Ferenčáka fyzicky napadli pred jeho dcérou, prehovoril o tom, čo sa stalo
- 26.04. Od 1. mája platí zákaz alkoholu aj pre spolujazdcov. Pokuta až 650 €, no platí dôležitá výnimka
- 26.04. Kde v Nitre pribudne nová Biedronka? Investor plánuje rozšírenie cesty, pribudnú aj parkovacie miesta
- 26.04. Bánovce získali viac ako 600-tisíc eur na novú cyklotrasu, mesto chce posilniť prepojenie s okolitými obcami
- 26.04. Študenti rozhodli. Toto je Učiteľ roka 2025 na MTF STU v Trnave
- 26.04. FOTO: Vedeli ste, že aj Žilinský kraj má svoj Yellowstone ? Farebné jazierka so sírnym zápachom pozná len málokto