- 18. apríl 2026 o 15:00
Veterinári varujú pred novým neželaným hosťom vo vysokých nadmorských výškach, na túry si pribaľte aj repelent
S príchodom teplejších dní sa do prírody vracia nielen zeleň, ale aj menej vítaní návštevníci. Kliešte sú už aktívne a odborníci upozorňujú, že ich sezóna sa postupne dostáva do plného prúdu. Riziko pritom nepredstavujú len pre ľudí, ale aj pre domácich miláčikov.
Parazitológ z Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach pre Markízu uviedol, že kliešť obyčajný sa prebúdza spolu s prírodou a jeho aktivitu spúšťa oteplenie, ktoré sa v prírode prejavuje napríklad kvitnutím vŕb. Okrem neho je aktuálne výrazne aktívny aj pijak lužný, najväčší druh kliešťa u nás, ktorý predstavuje vážne riziko najmä pre psy.
Práve tento druh prenáša babeziózu, ochorenie spôsobené parazitmi napádajúcimi červené krvinky. Veterinári upozorňujú, že infikované psy môžu trpieť anémiou, slabosťou, apatiou či tmavým močom. V neliečených prípadoch môže mať ochorenie aj fatálne následky, preto je dôležité reagovať včas a kliešťa odstrániť čo najskôr.
Kliešte však neohrozujú len zvieratá. Výskyt druhov nebezpečných pre človeka sa rozširuje aj do vyšších nadmorských výšok, pričom ich prítomnosť je zaznamenaná už aj vo vysokých nadmorských výškach. To znamená, že opatrnosť je na mieste nielen v nížinách, ale aj počas turistiky v horských oblastiach.
Lekári zároveň upozorňujú na rastúci počet ochorení prenášaných kliešťami. Na Slovensku evidovali vlani viac ako 600 prípadov lymskej boreliózy a pribúdajú aj prípady kliešťovej encefalitídy. Prevencia v podobe vhodného oblečenia, repelentov a dôkladnej kontroly tela po pobyte v prírode tak ostáva kľúčová.
Minútky zo Slovenska
- 17:30 KVÍZ: Mnohé maďarské slová a frázy poznajú aj Slováci. Otestuj sa a zisti, koľko z nich ovládaš!
- 17:30 Obyvatelia Lietavskej Lúčky sa sťažujú na prach z cementárne. Hovoria o pálení očí aj kašli
- 17:00 VIDEO: Hasiči v Trnovom oslávili 100 rokov. Obcou prešla spanilá jazda hasičských vozidiel
- 17:00 Dvojročný Alex trávi viac času v nemocniciach než na ihrisku, známy podnikateľ z Prievidze vyzýva obyvateľov k pomoci
- 17:00 Štátni ochranári spustili web, na ktorom nájdete informácie o výskyte medveďov
- 17:00 Pomôžte oživiť historické skleníky v Zámockej záhrade, kedysi sa tam pestovali ananásy. Hlohovec hľadá dobrovoľníkov
- 17:00 Letné prázdniny by mohli začať skôr. Drucker pripustil skorší koniec škôl, vysvedčenia by rozdali posledný júnový piatok
- 16:40 Horkýže Slíže chystajú po 5 rokoch veľkú novinku: Na Slížovici pokrstia nový album a odštartujú megaturné
- 16:00 Najskôr "Na stráž", teraz kladivo a kosák. Bývalý žilinský poslanec opäť vyvoláva vášne
- 16:00 Malí a veľkí Košičania sa vrátia do minulosti. Na cesty vyrazia historické električky, odvezú vás aj parné lokomotívy
- 16:00 Dubničania spomínajú na učilište, ktoré vychovalo celé generácie odborníkov, o žiakov bolo postarané vo všetkom
- 16:00 PRIESKUM: Dankova SNS by v apríli skončila mimo parlamentu, jazýčkom na váhach by mohol byť Matovič
- 15:30 VIDEO: Tunel Horelica je zatvorený, vodiči prechádzajú cez Čadcu. Obmedzenia potrvajú do nedele
- 15:22 Na križovatke pri Amfiteátri zrazilo auto kolobežkára
- 15:00 FOTO: Bratislavčania prezradili, kde najradšej trávia svoje voľné chvíle. Väčšina uteká do prírody k hrádzi či do lesa