• 11. apríl 2026 o 11:00

FOTO: V okrese Veľký Krtíš obnovia dve národné kultúrne pamiatky, potvrdila ministerka Šimkovičová

FOTO: V okrese Veľký Krtíš obnovia dve národné kultúrne pamiatky, potvrdila ministerka Šimkovičová
Foto: slovenskycestovatel.sk, dolnastrehova.sk

Ministerstvo kultúry a Slovenské národné múzeum avizovali rekonštrukciu dvoch národných kultúrnych pamiatok v okrese Veľký Krtíš. Obnova hradu Modrý Kameň a kaštieľa v Dolnej Strehovej zlepší ich prístupnosť a stav.

Ministerstvo kultúry (MK) SR a Slovenské národné múzeum (SNM) odovzdali dva projekty rekonštrukcie národných kultúrnych pamiatok v okrese Veľký Krtíš. Obnovia torzálnu architektúru hradu Modrý Kameň a stavebne upravia Kaštieľ Imre Madácha v Dolnej Strehovej. Na tlačovej konferencii o tom vo štvrtok informovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Ako priblížila, časť hradu Modrý Kameň bola doteraz pre verejnosť zatvorená. Cieľom je jej sprístupnenie pre verejnosť a to, aby priestor slúžil na výchovno-vzdelávacie aktivity. Podľa jej slov by stavebné práce mali ukončiť v novembri budúceho roka. Ministerstvo kultúry chce otvoriť väčšiu možnosť prehliadky pre turistov a prezentovať tento stredoveký hrad, pričom vytvoriť chcú aj priestor na kultúrne podujatia.

Riaditeľka SNM - Múzea bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni Helena Ferencová doplnila, že od roku 2013 po kúskoch zachraňovali obvodové murivá, ktoré sa rozpadávali a ohrozovali obývané podhradie.


„Konečne nebudeme musieť odpovedať na otázky, prečo to tak dlho trvá a prečo sú horný hrad a dorzálna architektúra ešte stále aj po rokoch zatvorené,“ povedala. Najskôr zachraňovali strechy na kaštieli, ktoré zatekali. „Postupne sme získavali rôzne zdroje financií, aby sme mohli pustiť návštevníkov aspoň na tie miesta, ktoré boli bezpečné,“ uviedla s tým, že po obnove bude mať hrad podobu romantickej záhrady z polovice 19. storočia. Generálna riaditeľka SNM Vieroslava Bernátová dodala, že obnova torzálnej architektúry hradu bude stáť 1,4 milióna eur. a z tejto sumy je 1,1 milióna eur z eurofondov.

Ministerka Šimkovičová poznamenala, že kaštieľ v Dolnej Strehovej plánujú dokončiť do konca roka. V suteréne odstránia nadmernú vlhkosť, opravia omietky v interiéri a odstránia plesne. Súčasťou obnovy sú aj práce, ktoré zabránia ďalšiemu nasakovaniu vlhkosti a deštrukcii muriva. Sociálne zariadenia upravia tak, aby ich mohli využívať i návštevníci s obmedzenou schopnosťou pohybu. Na kaštieľ vyčlenili 139-tisíc eur.


Minútky zo Slovenska