Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční 10. februára o 11:00 hod. v krematóriu v Košiciach. Ján Caban sa narodil 20. júla 1947 v Tisovci. Vyrastal v prostredí, kde sa prirodzene prelínala kultúra a šport, čo výrazne ovplyvnilo jeho ďalší život.
Vyštudoval právo a získal titul JUDr., pričom sa profesionálne orientoval na oblasť práva a verejnej správy. Hoci jeho korene boli pevne späté s Tisovcom, významnú časť svojho verejného pôsobenia rozvinul v Košiciach. V metropole východu sa stal jednou z výrazných osobností komunitného života.
Dlhé roky pôsobil ako predseda a riaditeľ Rady seniorov mesta Košice. Pod jeho vedením sa organizovali podujatia ako Letná olympiáda seniorov či prehliadka Seniorská hviezda. Aktívne sa angažoval aj v samospráve ako člen komisií pri Mestskom zastupiteľstve.
Za svoju prácu získal viacero ocenení. V roku 2017 mu bola udelená cena za prínos v oblasti športu a komunitného života. Pre Tisovec však zostane navždy zapísaný najmä ako autor významného diela Slovník tisovského nárečia – Po tisovsky. Prvé vydanie publikácie bolo uvedené do života 13. júla 2012 počas Dní mesta Tisovec. Pre veľký záujem nasledovalo v roku 2013 aj druhé vydanie.
Slovník mapuje špecifické výrazy tisovského nárečia a predstavuje cenný príspevok k zachovaniu miestnej identity i kultúrneho dedičstva. Dodnes slúži ako pomôcka nielen pre lingvistov, ale aj pre samotných obyvateľov.
Okrem literárnej činnosti sa podieľal aj na projektoch dokumentujúcich históriu mesta, vyzýval rodákov k uchovávaniu starých albumov a rodinných archívov. Šport a komunita boli jeho celoživotnou vášňou, spájal generácie a podporoval aktívny životný štýl seniorov.
Ján Caban zomrel po náhlej chorobe. V Tisovci si ho budú pamätať ako človeka, ktorý žil pre svoje mesto a jeho ľudí. Jeho odkaz zostáva zapísaný nielen v publikáciách a oceneniach, ale predovšetkým v pamäti tých, ktorých počas svojho života spojil a inšpiroval.