14 jún 2018 - 15:04
Juraj Kristek

Firmy: Na trhu je nedostatok odborníkov a absolventi pracujú mimo odboru, školstvo potrebuje reformu

Foto: Firmy: Na trhu je nedostatok odborníkov a absolventi pracujú mimo odboru, školstvo potrebuje reformu
Foto: ilustračné

Približne 60 % absolventov vysokých škôl podľa zamestnávateľov nenájde uplatnenie vo svojom odbore. Problémom je aj to, že podnikom chýbajú odborníci. Tieto nedostatky by smerom do budúcnosti mala riešiť reforma vysokého školstva. Jej návrh z pera zamestnávateľov sa už dostal aj k ministerke školstva a rektorom. Jej súčasťou by mal byť aj prognostický ústav, ktorý bude skúmať potreby trhu.   

Zamestnávatelia na ministerku tlačia, aby nestrácala čas, pretože situácia je vážna a riešenie by malo prísť čo najskôr. Veľa podnikov musí odmietať zákazky z dôvodu nedostatku kvalifikovaných zamestnancov, prípadne musia dané pozície obsadiť zamestnancami zo zahraničia, keďže slovenských absolventov je málo.   

„Je potrebné definovať a určiť a odhadnúť, akú štruktúru absolventov v akých profesiách budeme potrebovať. A toto treba komunikovať aj mladým ľuďom, rodičom a školám, pretože aj mladí ľudia keď idú dnes študovať, tak na trh práce prídu o päť rokov,“ uviedol viceprezident RÚZ Mário Lelovský.  

K zmene by malo dôjsť v štruktúre vysokých škôl a tiež odborov. Zamestnávatelia do možnosti slobodného výberu odboru zasahovať nechcú, no podľa nich by mala byť regulovaná aj podľa potrieb trhu. Dôležité sú aj finančné prostriedky v rámci financovania školstva a platov učiteľov. „Toto by podľa nášho názoru mala robiť vláda, aby efektívne investovala prostriedky,” povedal viceprezident Americkej obchodnej komory Gabriel Galgóci.Zdroj: noviny.sk

Dopravný servis
Zvolenská cesta
Práca na ceste
19:18
Nový Svet
Policajná hliadka
19:17
Kremnička
Prekážka na ceste
17:15
Zvolenská cesta
Kolóna
17:11
Nový Svet
Stacionárny radar
16:17
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.