29 máj 2018 - 15:23

Vodiči ho nevedia ovplyvniť: Mikrospánok máva často tragické následky

Foto: Vodiči ho nevedia ovplyvniť: Mikrospánok máva často tragické následky
Foto: ilustračné

Mikrospánok sa za prvých päť mesiacov tohto roka podpísal pod viacero dopravných nehôd, pričom niektoré z nich skončili tragicky. Vodiči častokrát hazardujú so svojím životom, ale aj životom iných, pretože si za volant sadajú aj unavení. Mikrospánok sa totiž nedá ovplyvniť, a ak vodič stratí kontrolu nad vozidlom následky nehody môžu byť fatálne.  

Pod dopravné nehody sa podpisuje aj únava vodičov. „Máme také prípady že vodič prejde plynulo do protismeru bez zjavnej príčiny, kde dochádza potom k fatálnym následkom,“ uviedol Marián Večerík z Okresného dopravného inšpektorátu. Podľa súdneho znalca sa však mikrospánok nedá ovplyvniť.

„Je to stav, keď náš mozog, o ktorom vieme málo, sa sám z ničoho nič rozhodne, že si ide oddýchnuť,“ povedal Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva. To sa stáva najmä vtedy ak si vodič pred jazdou dostatočne neoddýchne, a to ani vtedy ak večer pred jazdou pil alkohol. „Vplyvom alkoholu sa človek dobre nevyspí ráno má síce nulovú koncentráciu, ale ten človek je nebezpečný, lebo spánok bol plytký,“ dodal Straka. 

Profesionálni vodiči súhlasia s odborníkmi a tvrdia, že najdôležitejšie je pred jazdou sa dobre vyspať. „Skúšal som nahradiť ten spánok energeťákmi ale to fakt nejde, treba sa naozaj len vyspať,“ uviedol profesionálny vodič Tibor. Ak ste na ceste a cítite únavu, okamžite odbočte na najbližšie parkovisko, môžete tak predísť tragickým následkom. 

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
4 zdieľaní
Zdroj: noviny.sk
Dopravný servis
Tajov
Dopravná nehoda
10:15
Zvolenská cesta
Policajná hliadka
07:10
Jakubská cesta
Prekážka na ceste
19:11
Jakub
Policajná hliadka
17:17
Nový Svet
Stacionárny radar
17:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina