14 máj 2018 - 13:26

Táto operácia pomáha obéznym ľudom zlepšiť ich zdravotný stav, zákrok ponúka Rooseveltova nemocnica

Foto: Táto operácia pomáha obéznym ľudom zlepšiť ich zdravotný stav, zákrok ponúka Rooseveltova nemocnica
Foto: ilustračné

Obézni ľudia sa počas života stretávajú s množstvom zdravotných komplikácií. Nádej pre nich spočíva v bariatrickom zákroku, teda chirurgickom zmenšení objemu žalúdka a s ním aj odstránenie tzv. „hormónu hladu“, ktorí núti do jedenia. „Žalúdok ostáva, len je menší o 80 percent,“ vysvetlil doktor Ľubomír Marko, prednosta Chirurgickej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Pacienti po zákroku schudnú a zbavia sa zdravotných komplikácií ako je vysoký krvný tlak či cukrovka. Laparoskopická operácia, ktorá trvá približne hodinu je plne hradená zdravotnými poisťovňami. Pacient však musí spĺňať prísne kritéria.

Je určená iba pre tých, ktorí trpia chorobnou obezitou, trápi ich cukrovka, problémy s chrbticou či vysoký krvný tlak. „Mal som najťažšieho 250 kilového pacienta, po roku mal o sto kíl menej,“ uviedol doktor. V nemocnici  takýchto zákrokov, ktoré vyriešili zdravotné problémy pacientov urobili už 150. 

Menší žalúdok spôsobí, že obézny človek bude prijímať menej potravy a spolu so zmenou životného štýlu dôjde k významnému poklesu váhy a k zlepšeniu zdravotného stavu. U pacientov sa zníži krvný tlak, upravia hodnoty cukru v krvi a ustúpia bolesti kĺbov a chrbtice. Musia však dodržiavať predpísanú životosprávu.7 zdieľaní
Zdroj: noviny.sk
Dopravný servis
Zvolenská cesta
Prekážka na ceste
14:16
Kremnička
Policajná hliadka
13:16
Nový Svet
Stacionárny radar
10:18
Nový Svet
Stacionárny radar
09:14
Kremnička
Zver pri ceste
21:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.