04 december 2017 - 11:37

Lunter strieda Kotlebu na poste župana BBSK, s poslancami zložil sľub

Foto: Lunter strieda Kotlebu na poste župana BBSK, s poslancami zložil sľub
Foto: ilustračné

Ján Lunter sa v pondelok v Župnom dome v Rimavskej Sobote ujal funkcie župana na päťročné funkčné obdobie. Svoj mandát bude zastávať do roku 2022. Spolu s predsedom svoj sľub zložilo na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja aj 47 poslancov zo 49 zvolených. Zvyšní dvaja poslanci sa svojho mandátu ujmú až na ďalšom zasadnutí krajského zastupiteľstva.

Ján Lunter vo voľbách zvíťazil dominantne, keďže pred druhým Mariánom Kotelbom mal náskok viac ako 25 %. Zároveň všetkých vyzval aby sa vytvoril kraj, ktorý bude možné odovzdať ďalším generáciám. „Izoláciu nášho kraja musíme spoluprácou zmeniť. Nemôžeme mať kraj, z ktorého ľudia odchádzajú,“ uviedol v príhovore po zložení sľubu novozvolený predseda BBSK Ján Lunter.

Kotleba vyjadril spokojnosť, najviac mandátov v krajskom zastupiteľstve získali nezávislí poslanci 

Doterajší župan Marián Kotleba hodnotí svoje štvorročné obdobie pozitívne. „Kraj odovzdávam bez nezaplatených dlhodobých faktúr a s podstatným znížením dlhov voči bankám,“ uviedol Marián Kotleba. BBSK bude mať v roku 2018 k dispozícií o 25 miliónov eur viac ako v roku 2017. Zároveň zdôraznil, že nebude nutné kraj v novom volebnom období zadlžovať. 

Zo zvolených 49 poslancov obsadia nezávislí kandidáti 22 kresiel čo je najviac. 15 poslancov získala strana SMER-SD. 5 poslancov bude mať strana SMK-MKP a 4 budú reprezentovať koalíciu v zložení SAS, OĽANO, NOVA, KDH, OKS. Po jednom poslancovi má strana SNS, Most-Híd, a ĽSNS. 

Sledujte nás na Facebooku0 zdieľaní

Dopravný servis
Polkanová
Kolóna
16:12
Jakub
Policajná hliadka
15:16
Kremnička
Práca na ceste
14:15
Jakub
Práca na ceste
11:17
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina