09 november 2017 - 15:03
Juraj Kristek

Banská Bystrica chce zachrániť pamiatku Medený hámor

Foto: Banská Bystrica chce zachrániť pamiatku Medený hámor
Foto: banskabystrica.sk

Témou utorkového rokovania mestských poslancov bola aj záchrana chátrajúcej historickej a kultúrnej pamiatky európskeho významu - banskobystrického Medeného hámra. Poslanci uznesením zaviazali primátora Jána Noska, aby začal rokovania s majiteľmi nehnuteľností v tejto lokalite s cieľom získať ich do vlastníctva mesta z pod Urpína s tým, že ich o výsledku bude informovať do konca roka.

“Jediným možným záchrancom Medeného hámra je mesto Banská Bystrica. Jeho získaním by sa mohla realizovať postupná záchrana tohto historického klenotu, má veľký potenciál a neskutočnú históriu, ktorá sa dá prezentovať,” skonštatoval Vladimír Sklenka.

Projekt záchrany má podporu pamiatkových úradov, pomôže rozvoju cestovného ruchu a stane sa lákadlom pre turistov 

“Preto sme prišli s tým, aby mesto odkúpilo pozemky. My vieme zmobilizovať zdroje, dotácie, granty na to, aby sme mohli rozvíjať areál. Obnova nebude veľkolepá a finančne náročná. O peniaze na to mesto nežiadame. Vytvorí len priestor a podmienky na záchranu, aby sme ochránili kultúrne dedičstvo. Mesto má lepšiu rokovaciu pozíciu vo vzťahu k majiteľom,” vysvetlili záchrancovia pamiatky poslancom. 

Medený hámor je druhý najstarší veľkovýrobný podnik na území Slovenska po kremnickej Mincovni. Fungoval už od roku 1496, avšak z rozsiahleho komplexu zostalo len jadro. Hámor Banskobystrického mediarskeho podniku spracúval len medenú surovinu, preto dostal prívlastok medený.
Dopravný servis
Tajov
Kolóna
17:10
Tajov
Kolóna
11:10
Jakub
Prekážka na ceste
07:17
Zvolenská cesta
Policajná hliadka
23:14
Nový Svet
Policajná hliadka
22:17
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.