09 november 2017 - 15:03

Banská Bystrica chce zachrániť pamiatku Medený hámor

Foto: Banská Bystrica chce zachrániť pamiatku Medený hámor
Foto: banskabystrica.sk

Témou utorkového rokovania mestských poslancov bola aj záchrana chátrajúcej historickej a kultúrnej pamiatky európskeho významu - banskobystrického Medeného hámra. Poslanci uznesením zaviazali primátora Jána Noska, aby začal rokovania s majiteľmi nehnuteľností v tejto lokalite s cieľom získať ich do vlastníctva mesta z pod Urpína s tým, že ich o výsledku bude informovať do konca roka.

“Jediným možným záchrancom Medeného hámra je mesto Banská Bystrica. Jeho získaním by sa mohla realizovať postupná záchrana tohto historického klenotu, má veľký potenciál a neskutočnú históriu, ktorá sa dá prezentovať,” skonštatoval Vladimír Sklenka.

Projekt záchrany má podporu pamiatkových úradov, pomôže rozvoju cestovného ruchu a stane sa lákadlom pre turistov 

“Preto sme prišli s tým, aby mesto odkúpilo pozemky. My vieme zmobilizovať zdroje, dotácie, granty na to, aby sme mohli rozvíjať areál. Obnova nebude veľkolepá a finančne náročná. O peniaze na to mesto nežiadame. Vytvorí len priestor a podmienky na záchranu, aby sme ochránili kultúrne dedičstvo. Mesto má lepšiu rokovaciu pozíciu vo vzťahu k majiteľom,” vysvetlili záchrancovia pamiatky poslancom. 

Medený hámor je druhý najstarší veľkovýrobný podnik na území Slovenska po kremnickej Mincovni. Fungoval už od roku 1496, avšak z rozsiahleho komplexu zostalo len jadro. Hámor Banskobystrického mediarskeho podniku spracúval len medenú surovinu, preto dostal prívlastok medený.

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.
12 zdieľaní
Dopravný servis
Zvolenská cesta
Prekážka na ceste
19:14
Zvolenská cesta
Dopravná nehoda
18:16
Zvolenská cesta
Stacionárny radar
18:12
Kremnička
Policajná hliadka
11:11
Kremnička
Policajná hliadka
07:13
Zobraziť aktuálne hlásenia