COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

27 október 2017 - 15:16

Rozhľadňa Háj v Novej Bani ponúka krásny výhľad na okolie

Foto: Rozhľadňa Háj v Novej Bani ponúka krásny výhľad na okolie
Foto: facebook.com/photo

21 metrov vysoká vyhliadková veža sa nachádza na turistickej zastávke Háj, kúsok od bývalého kameňolomu vo výške 652 metrov nad morom, a je súčasťou národného chodníka Zvonička. Rozhľadňa ponúka výhľad na Pohronský Inovec, Novobanskú kotlinu, Vtáčnik, ale aj na časť Podunajskej nížiny. „Toto miesto je zaujímavé krásnym výhľadom a tým, že tu v minulosti prebehla kamenárska výroba,” priblížil pre portál teraz.sk primátor Novej Bane Ján Havran.

Vyhliadková veža je unikátna svojim návrhom ale aj riešením. Je budovaná z prírodných materiálov, okrem dreva sa na jej stavbu použil ryolitový kameň, typický pre toto územie. Výška stavebnej časti má 18 metrov, na jej vrchole je osadený dvojkríž a tak jej celková výška dosahuje 21 metrov.  

Rozhľadňa má tri vyhliadkové poschodia. Najvyššie vystúpená podlaha sa nachádza vo výške 12 metrov a je z nej výhľad na všetky strany, čo bolo aj účelom. Výhľady smerujú na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Vtáčnik, okrem toho je vidieť aj rýchlostnú komunikáciu R1.

Po vysokej investícií sa rozhľadňa dočká aj ďalších vylepšení 

Celkové náklady na jej výstavbu sú na úrovni 90 000 eur. „Robili sme tu ešte terénne úpravy, dorábali tabule, kúpili sme vyhliadkový ďalekohľad. Takže to sú náklady, ktoré sú navyše,” priblížil Havran.

Mesto má s rozhľadňou plány aj do budúcnosti. Chce ju osvetliť, zabezpečiť pripojenie k wifi a nainštalovať kamerový systém. V tesnej blízkosti rozhľadne chce mesto pripomenúť históriu kamenárstva, ktorá je s týmto prostredím spätá, a to prostredníctvom malého skanzenu. 

Slávnostné otvorenie rozhľadne Háj sa koná 28. októbra

 

Miesto: Nová Baňa
Dátum: 28.10.2017 - 11:00
16 reakcií
Zdroj: teraz.sk

Dopravný servis
Kremnička
Prekážka na ceste
14:11
Nový Svet
Policajná hliadka
13:18
Zvolenská cesta
Policajná hliadka
13:17
Nový Svet
Stacionárny radar
13:13
Nový Svet
Prekážka na ceste
12:15
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.