Vlnu tepla vystriedal silný dážď. V Banskobystrickom kraji hrozia povodne a zosuvy pôdy


Foto: Vlnu tepla vystriedal silný dážď. V Banskobystrickom kraji hrozia povodne a zosuvy pôdy Foto: imeteo.sk

Sobotňajšie slnečné a pokojné počasie vystrieda v nedeľu 11. februára výrazný dážď, ktorý zdvihne hladinu väčšiny riek na území Slovenska. Najviac ohrozené oblasti sú na južných stranách hôr, kde sa nachádza aj Banskobystrický kraj.

Do zajtrajšieho rána by v tomto kraji mohlo spadnúť 30 až 50 milimetrov zrážok, čo je podstatne viac, ako v iných oblastiach. Na Záhorí, krajnom severe a v Prešovskom kraji je očakávaný úhrn zrážok medzi piatimi a desiatimi milimetrami.

Podľa portálu iMeteo.sk Banskobystrický kraj už zaznamenal prvé nárasty vodných tokov, a to na rieke Štiavnička v Mýte pod Ďumbierom. Tá dosiahla 1. povodňový stupeň, no predpokladá sa, že sa situácia môže zhoršiť. To by viedlo k vyliatiu riek z ich korýt.

Povodne však nebudú jediným nebezpečenstvom, ktoré sa počas dnešného dňa môže vyskytnúť. V uplynulých dňoch ste mohli zaznamenať zosuvy a prepadliny pôdy, čo hrozí aj dnes. Tie sú spôsobené zrážkami a topiacim sa snehom.

Banskobystrická regionálna správa ciest na sociálnej sieti upozornila vodičov o zosuve svahu na ceste 1. triedy I/59 v smere do Korytnice. V súčasnosti je premávka obmedzená v jednom pruhu a tím zo strediska Banská Bystrica pracuje na odstránení prekážky.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu