• 28. máj 2025 o 07:40

Magické oblaky, ktoré žiaria v noci, sú späť. Sezóna unikátnych meteorologických javov štartuje, kedy ich uvidíte?

Sezóna unikátnych meteorologických javov štartuje, kedy ich uvidíte?

Foto: Magické oblaky, ktoré žiaria v noci, sú späť. Sezóna unikátnych meteorologických javov štartuje, kedy ich uvidíte?
Foto: YouTube/ EarthSky

Vyzerajú ako závoj z iného sveta a svietia, keď je tma. Každý rok sa len na pár týždňov na oblohe objaví jav, ktorý zaskočí aj ostrieľaných pozorovateľov hviezd. Hovoríme o nočných svietiacich oblakoch, ktoré práve začínajú svoju sezónu. Ak ste ich ešte nevideli, máte šancu – od konca mája do konca augusta, píše iMeteo.

Tento nebeský fenomén, známy aj ako noctilucentné oblaky, je viditeľný iba počas jasných nocí a len v určitom čase. Najlepší čas na pozorovanie je okolo 22:00 až 23:00 večer, alebo nadránom medzi 3:00 a 4:00 hod. Pozerať treba smerom na sever, ideálne medzi severozápad a severovýchod.


A teraz niečo šokujúce – nejde o bežné oblaky, ktoré poznáte. Tieto zázračné pásy a vlny sa netvoria v troposfére ako klasické búrkové či dažďové oblaky. Vznikajú vo výške až 85 kilometrov – v mezosfére, jednej z najvyšších vrstiev atmosféry, a pozostávajú z drobných ľadových kryštálikov. Počas dňa ich nevidno – no keď Slnko zapadne, osvetlí ich odspodu a oni sa na tmavej oblohe rozžiaria ako strieborné vlákna.

Nočné svietiace oblaky sú tak nielen pastvou pre oči, ale aj zrkadlom toho, ako sa mení klíma našej planéty. Nečudo, že sú označované za najvyššie oblaky Zeme – a zároveň jedny z najkrajších.

Takže ak sa večer pozriete na oblohu a uvidíte svietiace pásy, vlny alebo závoje, nepanikárte. Nie je to UFO. Je to prírodná šou, ktorá sa deje len pár nocí v roku.

Svietiace oblaky po výbuchu sopky? Prvý raz sa ukázali po explózii Krakatoa

Vedeli ste, že nočné svietiace oblaky sa prvýkrát objavili po jednej z najväčších sopečných erupcií v histórii? V roku 1885 – len dva roky po výbuchu indonézskej sopky Krakatoa – začali ľudia po celom svete hlásiť zvláštne svetielkujúce útvary na nočnej oblohe. Vedci veria, že výbuch vyniesol do vrchných vrstiev atmosféry obrovské množstvo prachu a vodnej pary, ktoré spustili vznik tohto záhadného javu. Náhoda? Skôr nebeský dôkaz o sile prírody.

Ich výskyt ovplyvňuje aj klimatická zmena. Zmena klímy nezasahuje len počasie či ľadovce. Odborníci zistili, že zvýšené množstvo metánu v atmosfére vedie k väčšiemu množstvu vodnej pary v mezosfére – a to zase vytvára ideálne podmienky pre vznik svietiacich oblakov. Inými slovami, čím viac znečisťujeme, tým častejšie vidíme tieto „nebeské krásky“. Žiaľ, krásne oblaky sú tak zároveň tichým signálom, že sa s našou atmosférou niečo deje.


Najnovšie v Banskobystrickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia