Most-Híd chce umožniť pálenie alkoholu pre vlastnú spotrebu, výrobcom stanovil tieto podmienky


Foto: Most-Híd chce umožniť pálenie alkoholu pre vlastnú spotrebu, výrobcom stanovil tieto podmienky Foto: webnoviny.sk

Strana Most chce umožniť pálenie alkoholu z ovocia pre vlastnú spotrebu. Do parlamentu preto štvorica poslancov predložila novelu zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.

„Na Slovensku rovnako ako v i okolitých krajinách existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, ktorá je však platnou právnou úpravou postavená mimo zákon. Aktuálne riešenie nemožno považovať za postačujúce, keďže i napriek jednoznačnému zákazu a hrozbe trestného stíhania dochádza k súkromnej výrobe destilátov fyzickými osobami v nezanedbateľnom rozsahu,“ uviedli poslanci.  

V návrhu zákona stanovujú podmienky za ktorých súkromný výrobca destilátu môže súkromnú výrobu destilátov vykonávať.  Medzi ne patrí vek minimálne 18 rokov, vlastníctvo destilačného zariadenia spĺňajúce podmienky a zákaz použitia vyrobeného destilátu na inú ako súkromnú spotrebu.   

Stanovený bol tiež maximálny objem vyrobeného destilátu za rok. Na jednu osobu, prípadne na celú domácnosť je to 25 litrov 50 % alkoholu. V prípade ak by aj ostatní členovia rodiny tieto podmienky spĺňali, nemôžu vypáliť viac množstva ako je uvedené. Súkromný výrobca by bol povinný oznámiť držbu destilačného zariadenia a zároveň splniť daňovú povinnosť.

Prečítajte si viac:


Zdroj: webnoviny.sk