Čierny kašeľ je na Slovensku na vzostupe. Podľahlo mu len niekoľko týždňové bábätko z Banskobystrického kraja


V Banskobystrickom kraji zomrelo niekoľko týždňové bábätko na čierny kašeľ

Foto: Čierny kašeľ je na Slovensku na vzostupe. Podľahlo mu len niekoľko týždňové bábätko z Banskobystrického kraja
Foto: pixabay.com

Od začiatku tohto roka bolo na Slovensku nahlásených tisíc prípadov čierneho kašľa. Minulý rok ich bolo za celé obdobie 7-tisíc. Aj napriek tomu, že deti sa povinne očkujú a dospelým sa odporúča preočkovať, vakcíny majú časté výpadky a pacienti musia dlhšie čakať.

Ako informuje portál tvnoviny.sk, kým od roku 2019 sme smrť na čierny kašeľ v našich končinách neevidovali, tento rok už došlo k smrteľnému prípadu. Zákernej chorobe podľahlo len niekoľko týždňové bábätko z Banskobystrického kraja. Práve deti do jedného roka patria k najohrozenejšej skupine. Pokiaľ je ich matka proti čiernemu kašľu zaočkovaná, dostávajú od nej protilátky.

„My bábätká očkujeme v treťom až šiestom mesiaci práve preto, aby keď sa stratia tie protilátky od matky, mali protilátky z očkovania. Preočkovávame deti potom v šiestom a trinástom roku života,“ ozrejmila pediatrička.

V ambulanciách možno práve najviac zaznamenať deti vo veku 11 až 12 rokov, ktoré sú tesne pred preočkovaním. K početnej skupine nakazených patria aj mladí dospelí vo veku od 20 do 25 rokov.

To, aké bude mať jednotlivec príznaky, závisí od jeho veku a od toho, či je očkovaný. U staršej populácie, ktorá má za sebou už niekoľko dávok, ochorenie prebieha mierne. Ide síce o kašeľ, ale už ho nesprevádza typický zvuk pre toto ochorenie.

Odborníci odporúčajú sa dospelým preočkovať každých 15 rokov. Pre tých, ktorí pracujú s najmenšími deťmi, platí výnimka, a to preočkovanie sa každých 10 rokov.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Banskobystrickom kraji