Za neživotné poistenie si zrejme priplatíme, ministerstvo financií pripravuje novelu


Foto: Za neživotné poistenie si zrejme priplatíme, ministerstvo financií pripravuje novelu Foto: poistovne.sk

Za neživotné poistenie (majetkové, cestovné a. i.) si s najväčšou pravdepodobnosťou od októbra tohto roka priplatíme. Vláda bude zajtra schvaľovať novelu zákona o 8 % dani z neživotného poistenia. Týkať sa bude nielen novo-uzatvorených zmlúv, ale aj starších spred piatich či desiatich rokov. Ak máte uzatvorenú niektorú zo zmlúv neživotného poistenia, je pravdepodobné že od 1. októbra si za ňu priplatíte.

Ak vláda v stredu prijme navrhovanú novelu zákona tak všetky neživotné poistenia budú podliehať 8% dani. Ministerstvo financií tvrdí, že zdanenie poistenia je úplne bežný jav vo viacerých štátoch v Európe. „Zo strany poisťovní je samozrejme obrovský odpor, pretože nechcú platiť takúto daň. My im ale nerozkazujeme, že to majú preniesť do ceny. To znamená, tie ktoré budú chcieť bojovať o klienta sa budú snažiť nepreniesť takýto odvod, alebo takúto daň do ceny,“ uviedol minister financií Peter Kažimír.  

Podľa ekonomického analytika Radovana Ďuranu ministerstvo neurobilo žiadnu analýzu trhu, aby mohlo tvrdiť, že daň budú platiť poisťovne zo zisku, alebo ju zaplatia spotrebitelia. „Logický efekt zo strany poisťovní bude, že tie náklady premietnu do poistenia a do poistného ako takého a logickým dôsledkom bude zvýšenie poistného. A my máme najviac obavy za zamestnávateľov, pretože sa obávame, že to pocítime na poistnom,“ hovorí viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka.  

Predseda OZ Kovo Emil Machunka uviedol, že poisťovne sú v dobrej kondícii a nemajú dôvod preniesť daň do vyšších cien za poistky, keďže ich hospodárske výsledky sú vynikajúce. „V každom prípade aj keby, túto daň čiastočne kryli poisťovne tak to dopadne na bežných obyvateľov a pre všetkých poistencov sa to prejaví v drahšom poistení,“ doplnil Ďurana. Podľa ktorého nie je vylúčené ani to, že poistenie sa pre Slovákov stane menej zaujímavé.  

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: noviny.sk