V zdravotníctve na Slovensku narastá napätie. Aktuálne viac ako 3 200 lekárov podalo výpovede, čo predstavuje viac ako polovicu z približne 6-tisíc lekárov pracujúcich v nemocniciach po celej krajine. Medzi najviac zasiahnuté nemocnice patrí aj Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici, kde sa pre zhoršujúcu sa situáciu rozhodlo podať výpoveď 231 lekárov.
„Zo strany lekárov boli aj v našej nemocnici doručené výpovede z pracovného pomeru. Ich aktuálny počet je 231 z celkového počtu lekárov 497. Aktuálne plynie lekárom dvojmesačná výpovedná lehota, preto poskytovanie zdravotnej starostlivosti v súčasnosti pokračuje bez zmeny,“ uviedla Ružena Maťašeje, hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
Podľa dostupných informácií lekári žiadajú, aby vláda riešila kolabujúce zdravotníctvo, ktoré podľa nich neslúži pacientom, ale finančným skupinám. Trvajú na plnení memoranda z roku 2022, ktoré bolo podpísané s predchádzajúcim vládnym kabinetom. Žiadajú taktiež verejnú záruku, že štátne nemocnice nebudú transformované na akciové spoločnosti.
Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) vyjadril ochotu pokračovať v rokovaniach a zdôraznil, že platové požiadavky lekárov by nemali byť prekážkou pri dosahovaní dohody. Súčasne upozornil na potrebu diskusie o celkovom zlepšení financovania a efektivity zdravotného systému. Tieto priority potvrdzuje aj informácia zverejnená na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva SR, kde sa uvádza, že Šaško viedol rozhovory s predstaviteľmi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR). Hlavnými témami týchto rokovaní boli výzvy v zdravotníctve a potreba komplexných riešení na posilnenie stability sektora.
Výpovede lekárov zasiahli aj ďalšie nemocnice v Banskobystrickom kraji, nie však výrazne. Ide o mestá Zvolen a Žiar nad Hronom, v ktorých podalo výpovede minimum lekárov.
Podľa informácií portálu STVR platy sestier, pôrodných asistentiek, záchranárov a ďalších vybraných skupín zdravotníkov budú v nasledujúcich dvoch rokoch rásť podľa pôvodného plánu, aj napriek prijatým konsolidačným zmenám.
Umožní to vládna novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady SR schválili v skrátenom legislatívnom konaní. Rast platov týchto pracovníkov, ktorých minimálna základná mzda v súčasnosti nepresahuje koeficient 1,00, zostane nezmenený. Ostatným zdravotníkom sa platy v najbližších dvoch rokoch zvýšia pomalšie, než bolo pôvodne plánované.