Byrokracia na úradoch končí, vláda schválila nový zákon


Foto: Byrokracia na úradoch končí, vláda schválila nový zákon Foto: ilustračné

Vláda schválila zákon proti byrokracii, cieľom ktorého je odbúranie administratívnej záťaže fyzických a právnických osôb. Zákon vstúpi do platnosti od 1. júla 2018 a občania tak nebudú musieť behať medzi niektorými úradmi s tlačivami, ktoré štát už vlastní. Pôjde o výpis z obchodného a živnostenského registra, výpis z listu vlastníctva a výpisy a odpisy z registra trestov.

Zákon zmení 167 zákonov, 68 vyhlášok, osem opatrení a 12 nariadení vlády, ktoré hovoria o tom, že spomínané výpisy v papierovej forme musia občania a podnikatelia predkladať. Úrady si ich vďaka registrom, ktoré budú mať k dispozícii, budú vedieť skontrolovať v reálnom čase. 

„Odbremeníme ľudí od dokladania najrôznejších výpisov, ktoré potrebujú pomaly na každom kroku, ak menia niečo vo svojom živote či podnikaní. Ľudia a firmy budú môcť svoj čas i peniaze vynakladať na zmysluplnejšie veci, nie ho tráviť zbytočným čakaním na úradoch. Ľudia vďaka tomu ušetria až 13 miliónov eur len na poplatkoch, čase a cestovných nákladoch,“ vysvetlil podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

V budúcnosti má prísť aj druhá etapa boja proti byrokracii, a tá sa dotkne aj výpisov o zdravotnom a sociálnom poistení či daňových nedoplatkov. „Tým pádom nikto ani nebude platiť za tieto výpisy, pretože štát od štátu si to vyberie online tak, aby to bolo bezpečné,” dodal Pellegrini. 

Prečítajte si viac:


Zdroj: webnoviny.sk