Na strednom Slovensku sa rozšírila nebezpečná nákaza koní, liečiť sa nedá, zviera treba utratiť


Foto: Na strednom Slovensku sa rozšírila nebezpečná nákaza koní, liečiť sa nedá, zviera treba utratiť Foto: ilustračné

V konskom chove v okrese Lučenec sa objavila rýchlo sa šíriaca nebezpečná nákaza na ktorú neexistuje vakcína a nedá sa liečiť. Testy potvrdili infekčnú anémiu zatiaľ u jedného z koňov. Veterinári odoberajú vzorky u všetkých koní v okruhu 10 kilometrov. V postihnutej oblasti platí zákaz konských pretekov, súťaží či výstav. Veterinári zároveň vyzývajú k zvýšenej ostražitosti všetkých majiteľov koní.  

Zatiaľ sa choroba prejavila iba v jednom prípade, keď ochorela 9-ročná kobyla Amanda, čo jej majiteľ zistil, pri testoch počas toho ako ju chcel predať. Odbery u koňa potvrdili anémiu, čo je nebezpečná nákaza, ktorá sa nedá liečiť a spôsobuje ju podobný vírus ako u človeka AIDS. Koňa teda budú musieť utratiť. Zatiaľ sa presne nevie čo chorobu spôsobilo, preto veterinári vyšetria všetky kone v blízkosti nákazy.  

„Nateraz neustajňujeme nové kone v našom areáli, samozrejme naše kone majú všetky vyšetrenia na anémiu, sú robené akreditovanou metódou,” hovorí Lucia Kováčová, zástupkyňa riaditeľa chovného areálu Rozálka. V iných okresoch sa zatiaľ nemusia obávať toho, že by sa anémia mohla objaviť aj v ich chovoch. Najmä ak sú kone pod veterinárnym dozorom.  

„Ak sa budú dodržiavať veterinárne ustanovenia a budú sa kontrolovať kone pri športových akciách, tak urobíme všetko preto, aby sa toto ochorenie nerozšírilo medzi ostatných chovateľov,” ubezpečuje Emil Kovalčík z Národného žrebčína v Topoľčiankach.Zdroj: noviny.sk