V Bystrici vyniesol obyvateľ starý nábytok ku kontajneru. Ide o nelegálnu skládku alebo nie? Čo za to hrozí?


Obyvatelia si spravili pred panelákmi skládku

Foto: V Bystrici vyniesol obyvateľ starý nábytok ku kontajneru. Ide o nelegálnu skládku alebo nie? Čo za to hrozí?
Galéria: 2 fotky
Foto: Facebook

Ako sa zbaviť nábytku, keď prerábate alebo vyprázdňujete byt? Možností je viacero. Buď môžete počkať s vypratávaním, kým príde služba odoberajúca nadrozmerný odpad alebo ho môžete v každom meste vyniesť na skládku, kde sa o odpad zodpovedne postarajú. Jeden z obyvateľov mestskej časti Banskej Bystrici našiel ešte iný spôsob. Spokojný s ním však bol len on sám.

Na sociálnej sieti sa objavil príspevok pána Martina, ktorý uverejnil fotografie hromady odpadu. Išlo o početné množstov nábytku vyneseného z bytu. „Vynesiem na ulicu a spolieham sa na veľkorysé mesto, že to zadarmo odvezie. Kedy toto skončí, dokedy si budeme robiť z radnice slúžku? Sú ľudia, ktorí si zaplatia za cca 200 eur (my sme využili firmu, ktorá to odviezla za 120€) kontajner a sú aj takí, ktorí na hulváta vynesú bordel na ulicu,“ uviedol v príspevku Martin, ktorý hodnotí správanie susedov. 

Ide o nelegálnu skládku?

Pod príspevkom sa rozvírila debata susedov, ktorý na odpad reagovali. Niektorí proti skládke silno protestovali, iní v nej nevideli žiadny problém. „A čo konkrétne porušil ten, čo to tam dal? Množstvo nadrozmerného odpadu, ktoré tam obyvateľ mesta môže uložiť, nie je nijako špecifikované. Tak čo vás tak konkrétne trápi? Že tam nemáte čo dať?“ vyjadril sa Jozef.

Podľa ďalších susedov sa pri taktomto množstve odpadu nejedná o nadrozmerný odpad ale o vypratanie celého bytu. To podľa nich nemá byť odvezené zo spoločného mestského rozpočtu. 

Galéria: 2 fotky

„Je to hrozné aj u nás v Sásovej. Hlavne, že sú tu nainštalované kamery,ale vinník žiadny. Je tažké si na Mičinskej prenajať vozík a odviezť to na Zvolenskú cestu do nadmerného odpadu. Ľudia sú prasatá fakt,“ pohoršujú sa ďalší obyvatelia. Jedna občanka navrhla zavolať na mestskú políciu, ktorá by sa mala problémom zaoberať, nakoľko je nábytok na ulicu vynesený mimo harmonogram zberu nadrozmerného odpadu.

Ako riešiť nadrozmerný odpad v meste?

 

 


 

 

 

 

Obyvatelia Banskej Bystrice majú pri nakladaní s nadrozmerným odpadom, ako je starý nábytok, koberce či iné objemné veci, niekoľko možností. Tento odpad môžu uložiť raz za mesiac ku klasickým zberným nádobám v predvečer stanoveného termínu vývozu, ktorý je uvedený v harmonograme.

Je však dôležité dbať na to, že stavebný odpad, elektrospotrebiče, pneumatiky a batérie sa medzi nadrozmerný odpad nepočítajú a nesmú byť ukladané ku kontajnerom. Pre tieto typy odpadu slúži zberný dvor, kde ich obyvatelia môžu bezplatne odovzdať.

V prípade potreby je možné celý rok odovzdávať nadrozmerný odpad v Zberni triedených odpadov na Zvolenskej ceste v Radvani. Na bližšie informácie o zbere komunálneho a objemného odpadu, triedenom zbere či zberných dvoroch môžu občania využiť telefonickú linku zberovej spoločnosti.

Čo s nelegálnou skládkou?

 Obyvatelia Banskej Bystrice môžu nahlásiť nelegálnu skládku odpadu, teda odpad umiestnený v rozpore so zákonom o odpadoch č. 79/2015 Z.z., príslušnému orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva alebo miestnemu úradu.

Vlastníci, správcovia alebo nájomcovia nehnuteľností majú povinnosť oznámiť prítomnosť nelegálneho odpadu do troch pracovných dní. Mesto poskytuje na tieto účely “Linku čistoty”, kde je možné hlásiť podnety týkajúce sa odpadu na telefónnom čísle 048/433 0323 alebo e-mailom na linkacistoty@banskabystrica.sk. Príslušný orgán pre Banskú Bystricu je Okresný úrad, ktorý sídli na Nám. Ľ. Štúra 1. 





Zdroj: Facebook