V mestskom parku v Banskej Bystrici sa čoraz častejšie ozývajú sťažnosti na stav zelene a celkové zanedbanie údržby. Občania vyjadrujú znepokojenie nad nebezpečnými suchými konármi, ktoré padajú zo starých stromov a môžu ohroziť bezpečnosť návštevníkov.
Diskusiu na sociálnej sieti rozvíril komentár Romany: „A opäť mi nedá - Mestský park - do plaču - suché konáre starých stromov STÁLE padajú (jedného dňa nebodaj vášmu dieťaťu/vám/rodicovi na hlavu), žalostný stav smetných košov z ktorých ostávajú torza (boli mestom prisľúbené nové do konca augusta) a opäť nič sa nedeje.“
K údržbe zelene v meste sa v komentároch vyjadril aj banskobystrický poslanec Matúš Molitoris. „Minulý rok sa nám podarilo rámci komisie pre životne prostredie vyčleniť na údržbu a orezy starých stromov 50-tisíc euro, tie nemám presnú informáciu ako boli použité,“ uviedol.
Napriek tomu, že financie boli vyčlenené, mnohí občania stále kritizujú nedostatočné kroky na zabezpečenie bezpečnosti v parku. „Mestský park, honosný názov a nik jeho stav nerieši a čaká sa už niekoľko rokov na zbytočnú revitalizáciu a ozaj stačí málo, priložiť ruku,“ píše Beata, podľa ktorej stačí len pohrabať, pozametať a opraviť lavičky a altánok.
Očakávania obyvateľov sú vysoké, ale odpovede od mesta vraj často prichádzajú pomaly alebo vôbec. „A keď príde deň, že sa chytia opilovať, poprípade píliť stromy, tak desiatky nenávistných komentárov že prečo to robia … Pre toto,“ vyjadril sa Banskobystričan, ktorý sa na problém pozerá z druhej strany.
Nedostatok efektívnej údržby vyvoláva aj ďalšie otázky: „Na pohrabanie lístia nepotrebujete žiadne povolenie od životného prostredia, či?“ pýta sa Ján. Molitoris odpovedá, že údržba je v kompetencii príspevkovej organizácie, ktorá však trpí nedostatkom ľudí a pracovníkov.
K situácii v mestskom parku sa vyjadrilo vedenie mesta. „Mesto Banská Bystrica pracuje na projekte revitalizácie mestského parku, ktorého súčasťou je aj prístup k riešeniu zelene, najmä drevín v zlom zdravotnom stave. Kým dôjde k realizácii projektu, ZAaRES tak, ako každý rok pristúpi v jesenných mesiacoch k orezom suchých konárov a postupne aj k výrubom najrizikovejších stromov počas výrubového obdobia na základe platných výrubových povolení,“ uviedla Zdenka Marhefková, hovorkyňa primátora mesta Banská Bystrica.
Krízový štáb mesta upozornil občanov, aby sa počas silných lejakov a vetra nezdržiavali na miestach, kde sa nachádzajú vysoké stromy.