Predškoláci v Žiari skladali sľub priateľstva. Zahrali sa aj na svadbu, nevesty a ženíchov


Foto: Predškoláci v Žiari skladali sľub priateľstva. Zahrali sa aj na svadbu, nevesty a ženíchov
Galéria: 4 fotky
Foto: ziar.sk/Peter Vörös

V utorok sa žiarski predškoláci stretli v Obradnej sieni Mestského kultúrneho centra, aby spoločne so svojimi kamarátmi a spolužiakmi zo škôlky zložili Sľub priateľstva a rozlúčili sa tak s materskou školou. Tento sľub, ktorý predškoláci skladajú už od roku 2009, hovorí o tom, že aj keď sa jedna časť ich života končí, priateľstvá, ktoré si vytvorili počas návštevy materskej školy, zostávajú naďalej.

História a význam Sľubu priateľstva

Sľub priateľstva sa v Žiari nad Hronom koná už od roku 2009. Silvia Hlôšková z Mestského kultúrneho centra vysvetľuje, že už vtedy premýšľali, ako priblížiť deťom obradnú sieň a jej význam. Zároveň chceli zatraktívniť moment, keď sa deti lúčia s materskou školou. „Vedeli sme, že si v rámci jednotlivých materských škôl robia rôzne programy a slávnosti, preto mi napadlo, že by sme ich mohli pozvať aj sem, do obradnej siene, kde si môžu milou formou, prijateľnou k ich veku, zložiť svoj Sľub priateľstva.“ hovorí Hlôšková.

Podľa jej slov tento sľub znamená, že aj keď deti opustia materskú školu a mnohí už nebudú spolu chodiť do triedy na základnej škole, neznamená to, že sa musia prestať kamarátiť. Takto chcú pestovať myšlienku, že kamarátstvo a vzťah jedného človeka k druhému sú naozaj dôležité.

Galéria: 4 fotky

Obrad a zoznámenia sa s manželstvom  

Slávnosť začína príhovorom, po ktorom nasleduje vítanie detí. Deti sa zoznamujú s obradnou sieňou, kde sa dozvedajú o svadobných sľuboch a uvítaní dieťatka do života. Deti sa podľa slov Hlôškovej zahrajú na svadbu a púšťajú im svadobný pochod. Dievčatá predstavujú nevesty a chlapci ženíchov. 


Počas obradu deti postupne pochopia, že aj keď z materskej školy odchádzajú, ich priateľstvá môžu pokračovať. Symbolom priateľstva je pierko, ktoré dostanú všetky deti. „Pierko je ako priateľstvo, keď ho nebudeme pevne držať a fúkneme doň, tak odletí. Ale keď si ho budeme pevne držať v srdiečku, tak pierko – kamarátstvo nám neodletí, nikto nám ho odtiaľ nezoberie,“ vysvetľuje Hlôšková.

Po zložení sľubu sa predškoláci zapíšu do Pamätnej knihy, kde si nakreslia srdiečko do prázdneho domčeka, ktorý symbolizuje ich škôlku. Následne nasleduje krátky kultúrny program, kde deti recitujú básničky, spievajú alebo tancujú.

Vyrábanie prsteňov

Po ukončení ceremoniálu bol pre deti pripravený kreatívny program, počas ktorého si deti môžu vyrobiť z drôtiku prsteň priateľstva. Ten si spolu s pierkom a pamätným listom odnášajú domov. Počas jedného dňa tento ceremoniál absolvujú všetky žiarsky predškoláci. 

Silvia Hlôšková, ktorá má vyštudovanú pedagogickú školu a sedemnásť rokov pracovala ako učiteľka v materskej škole, hovorí, že jej srdcu najviac prirástol práve Sľub priateľstva. „Sedemnásť rokov človek nevygumuje zo svojho života, takže trošku poznám tú detskú dušičku a na základe toho som išla inštinktom, ako pripraviť a vymyslieť scenár tohto programu,“ dodáva na záver Hlôšková s úsmevom.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac:Zdroj: ziar.sk