V Banskej Bystrici sa rozhádali psičkári. Odložte pri venčení telefóny a venujte sa psom, odkazujú si


Foto: V Banskej Bystrici sa rozhádali psičkári. Odložte pri venčení telefóny a venujte sa psom, odkazujú si Foto: pixabay.com

Venčenie psov bez vôdzok sa stáva čoraz bežnejším javom, čo prináša rozporuplné reakcie verejnosti. Kým niektorí tvrdia, že psy potrebujú voľný pohyb, iní upozorňujú na možné bezpečnostné riziká a problémy, ktoré môžu nastať. Situácia si vyžaduje väčšiu pozornosť a diskusiu o pravidlách a zodpovednosti majiteľov psov.

Obyvateľka Banskej Bystrice, ktorá na sociálnej sieti vystupuje pod meno Broncha, zdieľala verejne názor, v ktorom opisovala zúfalú situáciu so psami na prechádzkach. Psy, ktoré stretáva, sú často pustené navoľno a spôsobuje jej to pravidelné komplikácie„Za posledné 2 mesiace som šesťkrát musela riešiť cudzích psov, z toho 2x to boli napadnutia,“ píše v príspevku. Vyzýva tak občanov, majiteľov štvornohých miláčikov, aby zvýšili svoju pozornosť a boli zodpovednejší a ohľaduplnejší k ostatným psičkárom a psom. „Vymeňte Flexivodítka za normálne, odložte pri venčení telefóny a začnite sa venovať svojim psom, vezmite ich na tréning poslušnosti a socializácie, nevenčite ich bez vodítka,“ dodala Broncha.


Skúsenosti, ktoré zatiaľ mala jej komplikujú a znepríjemňujú bytie vonku so svojím domácim zvieraťom. „Ja už úprimne pri každom venčení pozerám cez plece a mám strach ísť na dlhšiu prechádzku, aby som môjho psa nevystavila ďalšej traume, prípadne neublížila cudziemu psovi za to, že má nezodpovedného pána, keď budem chrániť toho svojho,“ popísala svoj strach v príspevku. 


Aj pani Barbora bola so svojím synom svedkom nepríjemnej situácie s voľne pusteným psom. Pri prechádzke sa na jej malého dvojročného syna rozbehol natešený pes, ktorý začal po dieťati skákať. To malo následne spadnúť na zem. Keď sa chlapec postavil a situácia sa zopakovala, dieťa sa zľaklo a začalo plakať. Majiteľ mal na psa údajne kričať, no zviera nereagovalo. „Akože ja som nevedela ani ako reagovať. Psík sa síce chcel len hrať, ale proste je to malé dieťa, tak ho zhodil a olizoval a on sa zľakol. Jediné šťastie, že natrafil na dieťa, čo miluje psov a na mňa, matku čo je aj psičkár,“ uzavrela skúsenosť Barbora. S napadnutím sa stretla aj iná Sásovčanka. „Ja už mám traumu chodiť von… Syn už so mnou nevenčí po poslednom napadnutí...“ napísala do komentára. 

S rovnakým problémom mali skúsenosť viacerí obyvatelia sídliska Sásová. Pani Tatiana opisuje nepríjemnú situáciu, ktorá pri venčení psa vznikla. Psičkárka mala počas prechádzky stretnúť navoľno pusteného psa a po upozornení majiteľa sa jej vrátila len nepríjemná odpoveď.  „Do toho ju mamina upozornila, že keď jej pes neposlúcha, má ho mať na vodítku, na čo pani reagovala zvýšeným hlasom, že to nie je jej povinnosť a my si psa nemáme brať na ruky,“ opísala nepríjemnú skúsenosť a dodala: „Nie sme na dedine, že si ho môžete pustiť a nezaujímať sa. Ste v meste kde sú deti a aj ostatné psy, ktoré by sa radi v kľude venčili. A nie aby ste si svoje psy venčili 10 metrov od vás a ani neviete čo robí a kde sa nachádza… Treba sa trochu zamyslieť, kým nedôjde k nešťastiu.“

Rozhorčení Sásovčania zdieľajú frustráciu. „Má byť na vodítku a hotovo. Ak ho chceš vybehať, choď niekam do prírody,“ reagoval na situáciu Martin. „Chodieval som behať trasu od Billy poza Tatranskú. Už tam nechodím. Pre túto “milú” aroganciu psičkárov s úsmevom: Veď on nič neurobí,“ popísal ako vidí situáciu Dali, bežec, ktorý nie je psičkár, no problém voľných psov bez vôdzok ani jeho neobišiel. 

Podľa zákona, ktorý upravuje podmienky držania psov, sa považuje za priestupok, pokiaľ držiteľ psa nezabráni útoku psa na človeka alebo zviera alebo nezabráni inému spôsobu ich ohrozovania psom. Vodiť psa môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a je povinná predchádzať útokom alebo iným ohrozeniam človeka psom.

Venčenie psov bez vôdzok je problémom

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Facebook