Máte chuť na jahody? Ich samozber v Banskobystrickom kraji začína, poznáme ceny


Foto: Máte chuť na jahody? Ich samozber v Banskobystrickom kraji začína, poznáme ceny Foto: iStock

Nezvyčajne teplé jarné počasie zrýchlilo rast jahôd na Slovensku. Prvé samozbery tak začnú o 2 až 3 týždne skôr ako obvykle. Ako prvé sa už tradične otvoria jahodoviská na juhu a juhozápade Slovenska. Postupne sa k nim pridajú aj ďalšie lokality vo vyšších nadmorských výškach.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) pripomenula, že kvôli prízemným mrazom pozbierame tento rok približne o 40 percent jahôd menej, ako sa očakávalo. Hoci pestovatelia robili maximum a snažili sa plodiny pred mrazmi ochrániť, nie vždy to pomohlo. Ľudia sa tak musia pripraviť na to, že slabšia úroda a náklady za protimrazovú ochranu sa premietnu aj do cien.


„Tam, kde s mrazmi bojovali, pôjdu ceny hore približne o 5 – 7 %. Tí pestovatelia, ktorých mrazy veľmi nepostihli, ceny zvyšovať neplánujú,“ uviedla SPPK. Najväčší záujem býva o jahody v prvej fáze, kedy sú najväčšie. V neskorších fázach dozrievania sú jahody o niečo menšie, ale oveľa sladšie a šťavnatejšie.


Niektorí slovenskí pestovatelia ponúkajú aj samozber hrášku, marhúľ, broskýň a neskôr aj jabĺk. Na to si však ešte musíme chvíľu počkať. Kde všade si môžete nazbierať čerstvé jahody?

Záhradníctvo Antal Včelince

Lokalitu nájdete na pri hlavnej ceste neďaleko Tornale smerom na maďarské hranice. Aktuálna cena by mala byť 3,20 €/kg. Začiatok samozberu by mal nastať 18. mája. Informácie o otváracích hodinách a cenách si môžete overiť na stránke Záhradníctvo ANTAL Kertészet alebo telefonicky na čísle 0907 765 665.

Amazonit Tekovská Breznica

Ako informujú na sociálnej sieti, s prvým samozberom jahôd v tomto roku začínajú už 16.5. Aktuálna cena je 3,20 €/kg. „Nakoľko v piatok hlásia silné dažde, rozhodli sme sa jahodovisko otvoriť už zajtra (vo štvrtok 16.5) od 7:00 do vyzbierania. Ak plánujete prísť neskôr, treba nám pred príchodom zavolať, či máme ešte otvorené. Akonáhle sa jahôdky vyzbierajú, budeme o tom informovať na stránke,“ dodáva Amazonit.

Jahody si môžete nazbierať aj v okolí Banskobystrického kraja. Takúto možnosť máte napríklad v obci Socovce v okrese Martin, v Sadoch Liptov v Liptovskom Mikuláši či v Bioplante v Ostratice (okres Partizánske). Viaceré samozbery nájdete v okolí Nitry a Topoľčian.

Prečítajte si viac: