Železnička v Čiernom Balogu opäť zahájila letnú sezónu, má už 115 rokov


Foto: Železnička v Čiernom Balogu opäť zahájila letnú sezónu, má už 115 rokov Foto: chz.sk

Čiernohronská železnička v Čiernom Balogu otvorila 33. letnú sezónu a od soboty 30. marca vypravuje svoje turistické vlaky. V portáli spravy.rtvs.sk priblížili, že v tejto oblasti vo veľkom rúbu stromy a odstraňujú podkôrnikovú kalamitu, preto je jeden z úsekov mimo prevádzky.

Na otvorenie sezóny sme sa veľmi tešili. Boli to dlhé prípravy, celú zimu a v podstate jeseň, jar sme robili na tom, aby sme mali udržané trate, vozne aj lokomotívy. Treba prejsť každý vagón, všetky brzdy, celý vzduchový systém. Čo sa týka lokomotívy, je to starostlivosť o elektrickú časť motora,“ uviedol rušňovodič Boris Hlaváč.

Čiernohronská železnica má už 115 rokov a po obnovení starých tratí pred 33 rokmi sa stala jednou z najnavštevovanejších atrakcií v regióne. Letná sezóna potrvá do polovice septembra. Dovtedy budú jazdiť vlaky na tratiach každý deň.

Keďže do lesníckeho skanzenu nemôžu premávať pre lykožrútovú kalamitu a práce lesníkov, vlaky zo stanice v Čiernom Balogu vypravujú na dvoch tratiach, smerom na Dobroč a na Šánske.

Je to zas niečo úplne iné ako bývalo. Lesnícky skanzen každý pozná, ale na Dobroči máme postavenú krásnu rozhľadňu, z ktorej je vidno Nízke Tatry, Klenovský Vepor. Do Šánskeho je zas možné prestúpiť na cyklodreziny smerom do Hronca,“ ozrejmil riaditeľ Čiernohronskej železnice Aleš Bílek pre portál spravy.rtvs.sk.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu