FOTO: Aj v Bujakove si chcú zachovať ľudové tradície. Prvýkrát hodili Morenu do Hrona


FOTO: Aj v Bujakove si chcú zachovať ľudové tradície. Prvýkrát hodili Morenu do Hrona
Galéria: 5 fotiek
Foto: brezno.sk

V miestnej časti Brezna - Bujakove po prvýkrát v histórii vítali jar starým slovanským zvykom. Deň pred Smrtnou nedeľou vyniesli v sprievode so spevom a hudbou Morenu a hodili ju do Hrona.

Ľudia odpradávna verili, že vynesením figuríny vyženú z obce nebezpečné choroby a tým aj smrť, no predovšetkým, že urýchlia odchod samotnej zimy. Podujatie v Bujakove zorganizovalo novovzniknuté občianske združenie Veselí čmeliaci pod vedením Marianny Kaštanovej, ktorá spoločne s rodinou a priateľmi nielenže všetko pripravila, ale deťom na tento jedinečný deň aj vlastnoručne ušila kroje.


Sprievod za spevu a hudby v podaní heligonkárov išiel od Salma cez nový most popri Harmanci -Kuvert. Zastavil sa na starom moste, kde deti recitovali básničky príznačné pre tento obrad. Nasledoval rituál Moreny, ktorej ešte na rozlúčku zaspievali, zapálili ju a hodili do vody.

Podujatie však neskončilo a pokračovalo aktivitami, konkrétne prípravami na Veľkú noc. Deti maľovali kraslice, spoločne sa zahrali, rodičia zasa pookriali pri spoločnej debate a občerstvení. Ako povedal domáci obyvateľ Jozef Gonda, nepamätá, žeby sa vynášanie Moreny niekedy v Bujakove konalo. „Veľmi sa mi páči, že sme to mohli zažiť aj u nás. Tradície našich predkov si treba zachovávať a pripomínať ich mladšej generácii, aby sa na ne nezabudlo.“
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu