FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici je aj po roku najtransparentnejšiou štátnou nemocnicnou


Foto: FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici je aj po roku najtransparentnejšiou štátnou nemocnicnou Foto: ilustračné

Dnes zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) hodnotenie nemocníc na Slovensku za rok 2017, z ktorého vyplýva, že Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica si oproti minulému roku mierne pohoršila a klesla na tretiu priečku. S celkovým ratingom 57,0 bodov zo 100 však stále patrí medzi nadpriemerné nemocnice z kategórie štátnych, univerzitných a fakultných nemocníc.

K dobrému ratingu dopomohol nemocnici najmä bodový ukazovateľ transparentnosti, v ktorom získala nemocnica v Banskej Bystrici rekordných 97 bodov zo 100. Práve to ju vynieslo suverénne na prvé miesto v transparentnosti, pre ilustráciu v poradí druhá Fakultná nemocnica v Trnave z hľadiska transparentnosti získala v ratingu 63 bodov.

Nemocnica F.D. Roosevelta sa môže spoľahnúť aj na relatívne vysokú spokojnosť pacientov, s indexom 63 jej patrí v tomto ukazovateli tretie miesto spomedzi jedenástich hodnotených nemocníc. Spokojnosť pacientov pritom určuje váhou 20% z celkového ratingu až 12 subindikátorov, sťažnosti pacientov vedia ovplyvniť celkové hodnotenie váhou piatich percent.

„Naopak, jednoznačným lídrom v transparentnosti štátnych nemocníc je aj po roku FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici. V tohtoročnom indexe transparentnosti, ktorý zostavila na základe 19 subindikátorov Transparency International Slovensko (TIS), získala „Rooseveltka“, tak ako pred rokom, suverénne najvyšší počet bodov,“ spresňuje INEKO na svojom webe.

Inštitút však vytkol našej nemocnici fakt, že sa jej hromadia záväzky po lehote splatnosti. Naopak, vyzdvihol nízku úmrtnosť po operáciach. „Banskobystrická nemocnica sa hrdí relatívne nízkymi číslami pri úmrtnosti na akútnu mozgovo-cievnu príhodu a pri úmrtiach po operáciách. Zlepšiť by sa mala v platobnej disciplíne – má vysoké záväzky po lehote splatnosti, ktoré rastú,“ uzatvára správa INEKO. Meraním a zverejňovaním údajov chce INEKO pritiahnuť pozornosť verejnosti k diskusii o kvalite a efektívnosti zdravotníckych zariadení.
 Zdroj: ineko.sk